Vazelin Ne İşe Yarar ?


Çocukluğumuzun kremi vazelinin mucizeleri saymakla bitmez.. Ne ye yaramıyor ki.. Vazelin petrolden elde edilir. Petrol jeli olarak da bilinir. Bulunuş hikayesi de ilginçtir. Robert Chesebrough işçilerin ellerine ve ayaklarına yapışan petrolün yaralarını iyileştirdiğini görünce bir inceleme yoluna gidiyor ve vazelini buluyor.  İlk olarak çatlaklara çok iyi geldiğini söylemekte fayda var. Kirpikleriniz de kullandığınız da kısa sürede gürleşip uzadığını göreceksiniz. Tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize uyguladığınızda, tırnaklarınızın kırılganlığının azaldığını ve tırnak etlerinizin yumuşadığını göreceksiniz. Tırnaklarınızı aynı zaman da besleyecektir.

Çatlamış dudaklarınıza kullandığınız da saatler için de çatlaklarınız da iyileşme olacağını göreceksiniz. Parfüm sıkmayı seven biriyseniz parfüm sıkacağınız noktalara vazelin sürerseniz kalıcılığını arttıracaktır. Vazelin yoğun bir nemlendiricidir. Yağlı bir cilde sahipseniz vazelini nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede sivilceleriniz de azalma da olacaktır. Toz göz farına sahipseniz far kullanmadan önce göz kapaklarınızın üzerine biraz vazelin kullanırsanız yağlı bir far kullanmış gibi olabilirsiniz.

Gece uyumadan önce ayaklarınıza ve ellerinize uygulayıp, ayaklarınıza çorap geçirip uyursanız sabaha yumuşacık el ve ayaklara sahip olabilirsiniz. Özellikle kilolu iseniz pişik ve isilik şikayetleriniz de vazelin kullanabilirsiniz. Sporcuların da sık sık kullandığı vazelin terlemelerden kaynaklanan pişiğe iyi gelir ve kısa sürede iyileştirir. Vazelini deniz tuzu ile karıştırdığınız da kimyasal peeling yerine doğal bir peeling yapmış olursunuz. Rimeli ve makyajı temizlemenin en kolay yolu da vazelin kullanarak temizlemektir. Böylece zor çıkan rimeli bile rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Kirpikleriniz de ve kaşlarınız da uzama istiyorsanız vazelin tam size göre. Gece uyumadan önce kaşlarınıza ve kirpiklerinize vazelin uygularsanız sadece 1 hafta sonra bile faydasını görebilirsiniz. Kirpik ve kaşlarınızı uzatmakta kalmıyor rengini de koyulaştırıyor.