Özgür Bilgi Kanalı

Binali Yıldırım – İstanbul Belediye Başkanı Adayı Adalar Projeleri

Binali Yıldırım – İstanbul Belediye Başkanı Adayı Adalar Projeleri

İstanbul’un gözbebeği Adalar’a ELEKTRİKLİ FAYTON

kolay istanbul

Adalar elektrikli-çevreci faytonlara, atlar özgürlüklerine kavuşacak.

İstanbul’un tarihsel, kültürel ve coğrafi açıdan ayrılmaz bir parçası olan Adalar’ın en önemli sorunlarından birini faytonlar oluşturuyor. Coğrafi koşullar nedeniyle özel araç trafiğinin yasak olduğu ilçede, turistik amaçlı kullanılan faytonların oluşturduğu trafik ve bu faytonlarda kullanılan atların doğal olmayan ölüm oranlarının yüksekliği başta hayvanseverler olmak üzere pek çok Adalının tepkisini çekiyor. İlçede halihazırda 227’si Büyükada’da, 30’u Heybeliada’da ve 21’i Burgazada’da olmak üzere toplam 278 adet fayton bulunmaktadır. Yoğun fayton trafiği, fayton araçlarının ve atların bakımsızlığı ve işletme hataları, çevre kirliliği, faytoncular ile Ada sakinleri arasında gerilime yol açıyor ve giderek sosyal bir soruna dönüşüyor.

Adalar Belediyesi sınırları içinde ticari işletme unvanıyla fayton olarak kullanılan araçların bir kısmı elektrikli, çevreci ve güvenli araçlara dönüştürülecek. Bu yolla hem İstanbul’un gözbebeği Adalar’ın tarihsel ve doğal yapışıma zarar vermeyecek, çevreyi kirletmeyecek bir çağdaş ulaşım yöntemini ilçeye getirmiş ve yaygınlaştırmış olacağız hem de hayvan severlerin tepkisine yol açan atlara yönelik kötü muamele ve bakımsızlığın önüne geçmiş olacağız. Adalılar, yeni dönemde çok daha temiz, çevreci, tarihi ve kültürel yapıyı koruyan mekânsal özgünlüğe dikkat eden bir anlayışı iş başında görecekler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yönetiminde, sınırlı sayıda “Nostaljik Fayton” da ada sokaklarında olacak.

kolay istanbul 2

Daha Güvenli Adalar Trafiği İçin

Bahar ve yaz mevsimlerinde günübirlik ziyaretçilerin özellikle hafta sonları yoğunluk ve artış gösterdiği Adalar’da bu dönemde bisiklet, fayton ve yaya trafiğinin adeta iç içe geçtiğini biliyoruz. Bu durum çok sayıda kazaya da neden oluyor. Hem adalı kardeşlerimiz, hemşerilerimizin esenlik içinde ilçelerinde dolaşabilmelerini sağlamak hem de turistik nedenlerle Adalar’a gelip bisiklete binen vatandaşlarımızı trafik yoğunluğunu arttırmadan daha güvenli ve ayrılmış bisiklet yollarına yönlendirmek için gerçekleştireceğimiz bisiklet yolları hayata geçecek.

kolay istanbul 3İstanbullu denizin tadını çıkarsın, toplı taşımada denizi de kullansın, trafik rahatlasın diye, deniz ulaşımı ücretsiz olucak. Toplu taşımanın herhangi bir yerinde İstanbul Kart’la yapılacak deniz yolculuğı ücretsiz olucak. Bu vesileyle günlük deniz ulaşımını ilk etapta 750 bin, beş sene içerisindeyse 1 milyon yolcuya çıkartacağız. Böylece trafikten günlük 82 bin araç çekilmiş olacak.

kolay istanbul 4

Adalar Bakırköy hattı geliyor

Optimize edilmiş yolcu motorlarıyla Adalar’a kesintisiz ulaşım gerçekleştirilecek. Her türlü hava ve deniz koşullarında kullanılabilecek küçük kapasiteli yolcu gemileriyle İstanbullulara hizmet edeceğiz. Mevcut 51 hattımıza 14 yeni hat ekleyeceğiz.

YEŞİL İSTANBUL

Adaların Sahil ve Meydanları Yenileniyor,

Adalılara yakışan bir şehircilik anlayışı geliyor!

yesil istanbul 1

Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada’da “Yemyeşil İstanbul” Projesi çerçevesinde Adaların en büyük ihtiyaç ve beklentilerinden olan, daha temiz, daha düzenli ve çağdaş kamusal kıyı şeritleri ile şehir meydanları düzenlemelerini gerçekleştireceğiz. Büyükada için bir başka projemiz sahil ve meydan düzenlemesidir. Büyükada meydanı ve çerçevesinde, içinde çocuk oyun alanı, festival, spor, sergi ve konser gibi etkinlikler için kullanılacak çok amaçlı meydan ile bağlantılı cadde ve sokakların düzenlenmesi gerçekleştirilecektir. Proje alanı: 14 bin 520 metrekare olacaktır.

Heybelliada’ya Sahil ve Meydan Düzenlemesi Geliyor

Adalar ilçemizin en önemli yerleşim alanlarından birisi de Heybeliada. Heybeliada’da gerçekleştireceğimiz sahil ve meydan yenileme projelerinin içinde çocuk oyun alanı, hediyelik eşya satış yeri, sosyal toplanma alanları, meydan düzenlemesi, cadde-sokak düzenlemesi bulunan 11 bin 40 metrekarelik alanın ihya edilmesidir.

yesil istanbul 2

Heybelliada’ya Sahil ve Meydan Düzenlemesi Geliyor

Adalar ilçemizin en önemli yerleşim alanlarından birisi de Heybeliada. Heybeliada’da gerçekleştireceğimiz sahil ve meydan yenileme projelerinin içinde çocuk oyun alanı, hediyelik eşya satış yeri, sosyal toplanma alanları, meydan düzenlemesi, cadde-sokak düzenlemesi bulunan 11 bin 40 metrekarelik alanın ihya edilmesidir.

yesil istanbul 2

Heybelliada’ya Sahil ve Meydan Düzenlemesi Geliyor

Adalar ilçemizin en önemli yerleşim alanlarından birisi de Heybeliada. Heybeliada’da gerçekleştireceğimiz sahil ve meydan yenileme projelerinin içinde çocuk oyun alanı, hediyelik eşya satış yeri, sosyal toplanma alanları, meydan düzenlemesi, cadde-sokak düzenlemesi bulunan 11 bin 40 metrekarelik alanın ihya edilmesidir.

yesil istanbul 2

yesil istanbul 5Kınalı sınırları içinde bütün adalı gençlerimizin kullanımına açık olacak biçimde 5 bin metrekarelik bir kamp alanı yapacağız.

Adalar’a Halk Plajı Geliyor

Büyükada Aya Nikola Plajı

yesil istanbul 6Adalar halkına açık plaj haline getirilmesi projesidir. Soyunma kabinleri, can kurtaran gözetleme kulesi, kafeterya şeklinde fonksiyonlar bulunacaktır. Projelerden ilki Büyükada’nın Maden Mahallesinde yer alan aynı zamanda turistik bir çekim merkezi olan Aya Nikola’nın kıyı düzenlemesidir.

Adalar halkına açık plaj haline getirilmesi projesidir. Soyunma kabinleri, can kurtaran gözetleme kulesi, kafeterya şeklinde fonksiyonlar bulunacaktır. Projelerden ilki Büyükada’nın Maden Mahallesinde yer alan aynı zamanda turistik bir çekim merkezi olan Aya Nikola’nın kıyı düzenlemesidir.

Heybeliada Halk Plajı

yesil istanbul 7Heybeliada’da halk plajı içerisinde ada sakinlerine hizmet edecek fonksiyonlar yer alacaktır.

YAŞAYAN İSTANBUL

Büyükada’nın Tarihi Taş Mektep’i Yeniden Doğacak

Taş Mektep Metruk Halinden Kurtarılacak.

150 yılı aşan tarihiyle Adalar ilçemizin en önemli kültür varlıklarından biri olan Tarihi Taş Mektep’i mevcut metruk halinden çıkarıp, aslına uygun biçimde yenileyecek ve bir sosyal tesis olarak bütün adalı hemşerilerimizin hizmetine sunacağız. Tarihi binanın zemin katı sosyal tesis üst katı ise müze olarak değerlendirilecek.

kolay istanbul

DİNAMİK İSTANBUL

kolay istanbul

Her Yaştan Adalı Gençlerimiz İçim Yeni Spor Kompleksi Açıyoruz.

Adalar Büyükada Maden Mahallesi Spor Tesisi

Tesislerden meydanlara, sahillerden parklara, yeşil ağ koridorlarından şehir teraslarına kadar, şehrin her noktasına sporu taşıyacağız. İstanbullunun hayatına yüzlerce yeni spor tesisinden 961 mahallenin de katılacağı mahalle liglerine kadar yüzlerce proje değecek. Büyükada’nın Maden Mahallesinde, toplam 4 bin 643 metrekarelik inşaat alanında gerçekleştireceğimiz spor kompleksiyle 150 kişilik tribün, 230 kişilik konferans salonu, basketbol sahası ve stüdyo ders salonunun bulunacağı yepyeni bir spor merkezini hayata geçireceğiz.

HERKES İÇİN İSTANBUL

herkes icin istanbul

herkes icin istanbul 2

39 İlçede Dene-Yap ve Çocuk Atölyeleri

İstanbul’un her ilçesine, ortak geleceğimizin adam olacak çocuklarına, Dene-Yap Atölyeleriyle bilim ve teknik becerilerini keşfedebileceği merkezler kuracağız. Aynı zamanda çocuklarımızın diğer yeteneklerini ortaya çıkartabilmek için atölyeleri kurulacak.

herkes icin istanbul 3

300 mahalleye 955 kreş

Kadınların iş gücüne katılımını arttırmak, çalışan anne babaların çocuklarına kaliteleri bir eğitim, okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve daha parlak bir gelecek için Büyükada’da kreş projemiz hayata geçecek.

Oyuncak Kütüphaneleri

Çocuklar sosyalleşsin, oyuncaklar paylaşılsın, eğitsel oyuncaklara her çocuk ulaşsın diye oyuncak kütüphaneleri kuruyoruz.
herkes icin istanbul 4

herkes icin istabul 5

Evde Bakım Hizmetleri

Evinde yalnız yaşayan İstanbullu bize emanet. Ev temizliğinden, sağlık kontrolüne kadar evinde yalnız yaşayan her İstanbullunun bakım sorumluluğu bize ait olacak. Büyükşehir Belediyesi’nin evde bakım hizmetleri hastalardan, yaşlılara tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşacak.

herkes icin istanbul 6

Aktif Yaşlanma

Yaşlı veya yaşlılık sürecinde olan emekli, çalışan, çalışmayan, ev hanımlarına hem gelir sağlayacak hem de eğitim ve sosyalleşme imkanı sunacak bir sistem hazırladık. İkinci Bahar var. “Eğitim al, çalış, buluş etkinliklerine katıl.” Sanat, zanaat, spor elçiliği, eğitim ve etkinlik imkanları sunulacak.

herkes icin istanbul 7

Yaşlı Atölyeleri

Yaşlısına bakan vefalı İstanbulluların yükünü hafifletiyoruz. “İşin çıktığında; sorumlusu olduğun yaşlıyı bırak, kendine zaman ayır.” 39 İlçede kurulacak merkezlerde gün içi kurslar, dinletiler, sağlık kontrolleri, ahşap boyama, tesbih, ebru gibi imkanlar sağlanacak.

herkes icin istabul 8

Huzurlu Yaşam Evleri

Yalnız kalmış yaşlılarımız için tesislerimizi artırıyoruz. Fizik tedavi rehabilitasyon, radyoloji, laboratuvar, acil gibi hizmetler bu merkezlerde yatılı hastalarımız için servis verecek.

KADINLARIN İSTİHDAMINA DESTEK PROJESI

Binlerce kadın ev işlerinde gündelik çalışıyor veya iş arıyor. Binlerce aile ise evinde güvenilir yardımcı arıyor. Eğiteceğimiz binlerce kadın yardımcı çalışan çocuklu ailelerle elele olacak. Anneler açacağımız kreşlere çocuklarını güvenle emanet ederek iş gücüne katılabilecek.

kolay istanbul 9
kolay istanbul 10

EBEVEYNLİK OKULU

Büyükşehir yanınızda olacak!

İstanbul’da her yıl 260 bin çocuk dünyaya geliyor. Şehrimizin yeni üyeleri için onlar dünyaya gelmeden bu heyecanı aileleriyle paylaşıyoruz. Anneliğe hazırlık; babalık heyecanını bastırmak için, gebelik sürecinde ve doğum sonrasında eğitim programlarımızla o mutlu günlere birlikte hazırlanacağız.

Şehrin engelleri kalkıcak

İstanbul’da yaklaşık 200.000 engeli olan vatandaşımızı sokaklara, meydanlara, çalışma alanlarına çağıracağız.
İstanbul’daki tüm kaldırımları, yaya yollarını, parkları, kavşakları evrensel tasarım standartlarına uygun olarak yenileyeceğiz.
Yaşlı, çocuk, sağlıklı, engelli olan herkesi hareket edebilmesini sağlayacağız. İstanbul için tüm sokakları analiz ederek mekansal engelleri kaldıracağız.

AKILLI İSTANBUL

SOKAK HAYVANLARINA KABİN

akilli istanbul 1Sahipsiz hayvanlarına yaşadıkları mahallede aşılama ve tedavi ihtiyaçlarının giderilmesi, hayvan sahiplenmenin özendirilmesi amacıyla Vetbüs hayvan tedavi ünitesi sayıları artırılacak. Vetnet programıyla bu hayvan dostlarımıza ait veriler tek bir envanter altında toplanacak. Ayrıca vatandaşlarımızın sahipli hayvanlarının aşı takvimlerini takip edebileceği, hayvanlar hakkında bilgilendirmelerin yapılabileceği, yerinde rehabilitasyon hizmetleri kapsamında hizmet veren Vetbüs ve Vetkabin araçlarımız akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilecek.

Hafriyat Takip Sistemi

Harfiyat taşımacılığının güvenli şekilde ve şehir içinde sadece izin verilen güzergahlarda yapılmasına yönelik kontrol sistemini hayata geçireceğiz. Hafriyat artık İstanbul’un sorunu olmaktan çıkacak.

Hastalara Anlık Takip

Evde bakım hizmeti alan yaşlılar, engelliler ve özellikle de Alzheimer hastalarına bir mobil uygulama üzerinden takip edilebilecek akıllı saatler temin edilecek. Bu saatler sayesinde hastaların sağlık durumları ve acil durumlar anlık olarak takip edilirken hastaların kaybolma ihtimali ortadan kalkacak.

Evinizin içi gibi Aydınlık Bir İstanbul

Akıllı Aydınlatma Sistemi’yle yol, sokak ve parklarımızın aydınlatılmasını merkezden nesnelerin internet teknolojisiyle yöneteceğiz. Bu sayede anlık müdahale ile güvenlik seviyesi artacak maliyetler azalacak enerjiden tasarruf sağlayacağız.

Tüm Su Sayaçları Akıllanacak

İstanbul’daki bütün su sayaçları ücretsiz şekilde akıllı sayaçlarla değiştirilecek. Uzaktan anlık kapatılıp açılabilecek. Okuma bedeli düşeceğinden faturalar de düşecek. Bu sistemle kaçak kullanımlar önlenecek.

akilli istanbul 2

akilli istanbul 3
akilli istanbul 4

Akıllı Şehir Mobilyaları ile Herkesin Hayatı Kolaylaşacak

İstanbul’un tüm meydan ve parklarında şehir mobilyalarıyla vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırıp yaşam kalitesini arttıracağız. Akıllı banklarda şarj üniteleri olacak. Akıllı pergolalar enerji üretecek. Ayrıca akıllı duraklar sayesinde otobüsün durağa kaç dakika sonra geleceği belli olacak.

akilli istanbul 5

Akıllı Altyapı ile Sistem Arıza Vermeden Anında Müdahale Edeceğiz

Akıllı şebeke kapsamında İstanbul’um 33.467 km kanal, yağmur suyu ve içme suyu hatları kamera sistemleri ile izlenecek. Sistemde arıza vermeye yakın hatlar online takip edilecek olup vatandaş mağdur olmadan sisteme müdahale edilecektir. www.binaliyildirim.com.tr

akilli istanbul 6


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.