Özgür Bilgi Kanalı

Demir Cevherindeki Fiyatlar Temellere Değil, Çin Umuduna Dayanıyor

Emtia fiyat raporlama kuruluşu Argus tarafından değerlendirilen %62’lik kıyaslama notu, geçen yıl Mayıs’tan bu yana en düşük rakam olan 18 Kasım’daki 87$’dan Çarşamba günü 108.60$’a yükseldi.

Demir cevheri, bu yıl 12 Mayıs’ta ton başına 235,55$’lık rekorun hala oldukça altında , ancak son ralli, piyasanın çelik üretim malzemesi için en kötünün bittiğine inandığının altını çiziyor.

Çin, deniz yoluyla taşınan demir cevherinin yaklaşık %70’ini satın alıyor ve alışıldığı üzere, mevcut ralliyi yürüten Çin. Ancak fiyatlardaki artışın gerçeklikten çok umuda dayanıp dayanmadığını sorgulamaya değer.

Fiyatı artıran faktörlerden biri, Kasım ayı demir cevheri ithalatının Ekim ayına göre %14,6 artışla 104,96 milyon ton olduğunu ve Temmuz 2020’den bu yana en güçlü ay olduğunu bildiren 7 Aralık tarihli gümrük verileriydi.

Yüzeyde, bu gerçekten de sağlam bir sonuç gibi görünüyor ve demir cevheri için talep kaynaklı bir ralliyi düşündürüyor.

Ancak, Kasım ayı ithalatının biraz daha az yükseliş göstermesine neden olan bazı faktörler var.

Bu keskin sıçrama, Çin gümrüğünün kargoları gümrükten çektiği ve dolayısıyla onları resmi olarak ithal edilmiş olarak değerlendirdiği zamanın bir sonucu olabilir.

Resmi veriler, Kasım ayı varışlarının resmi rakamdan neredeyse 8 milyon ton daha az olan 97.01 milyon ton olduğunu tahmin eden emtia danışmanları Kpler tarafından izlenen ithalatın oldukça üzerindeydi.

Ancak Kpler, Ekim varışlarını 109.14 milyon tona sabitledi ve bu, 91.61 milyon olan gümrük rakamından 17.5 milyon daha yüksekti.

Eylül ayında Kpler, gümrük verileri için 97.49 milyon tona kıyasla Çin’in ithalatını 96.46 milyon tonda tuttu.

Son üç ayda Kpler, Çin’in demir cevheri ithalatını 302,6 milyon ton olarak tahmin ederken, resmi rakam 292,2 milyon seviyesinde bulunuyor.

Bu çok büyük bir boşluk değil, ancak kargoların ulaştığı zamandaki farklılıklar gerçek piyasa resmini bozabilir.

Demir cevheri fiyat rallisi temellere değil, Çin umuduna dayanıyor2

Stok kazancı

İthalatta dikkate alınması gereken diğer bir faktör, ithalatların çelik üreticilerinden gelen talep nedeniyle mi yoksa tüccarların gelecek yıl daha yüksek talep bekledikleri için mi yoksa tüccarların sadece Mayıs ayının rekor yüksek seviyesinin ardından fiyatlardaki düşüşten yararlanarak stoklar mı inşa ettikleridir.

Tabii ki, bazıları hala kirlilik ve enerji hedeflerini karşılamak için üretimi azaltan çelik fabrikalarından artan bir talep görünmüyor.

Danışman SteelHome’a ​​göre, Çin’deki liman stokları da son haftalarda istikrarlı bir şekilde artarak 3 Aralık’ta sona eren haftada 154.4 milyon tona ulaştı.

Bu, Haziran sonunda 2021’deki en düşük seviye olan 123,95 milyondan yükseldi ve stoklar kuzey kış öncesi mevsimsel bir inşaat modelini takip ederken ve yaz inşaat sezonuna doğru düşerken, mevcut seviyenin bu seferki en yüksek seviye olduğunu belirtmekte fayda var. 2012 yılına kadar giden verilerde

Piyasa, Pekin’in ekonomik büyümeyi artırmak için bir kez daha canlandırma musluklarını açacağı beklentilerine dayanarak, 2022’nin ilk yarısında çelik talebinde bir toparlanma için konumlanıyor gibi görünüyor.

Yetkililerin 6 Aralık’ta bankaların rezervde tutmaları gereken nakit miktarını bu yıl ikinci kez kesmesiyle, bunun gerçekleştiğine dair bazı kanıtlar var; bu, uzun vadeli likiditede 1,2 trilyon yuan (188 milyar $) serbest bırakan bir hareket.

Genel olarak, demir cevheri fiyatlarının gelecekteki talep beklentisiyle toparlandığı ve Çin’e çok fazla hammadde geldiğine dair mevcut işaretleri görmezden geldiği görülüyor.

(Richard Pullin’in yazısı)


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.