Özgür Bilgi Kanalı

Yarıyıl tatilinde öğrencilere yoğun ders çalışmayı önermediklerini belirten Eğitimci Koray Varol, “Sömestir öğrenciler için yenilenme ve tazelenme fırsatı sağlıyor. Zihni boşaltmak, dinlenmek ikinci yarıyıla hazırlanmak adına önemlidir” dedi.

Eğitimci Koray Varol, çocukların ikinci eğitim dönemine daha başarılı bir başlangıç yapması için yarıyıl tatilini çok iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Öğrenciler için yarıyıl tatilinin enerji toplayabilecekleri çok güzel bir zaman olduğunu hatırlatan Varol, “İkinci döneme çok iyi hazırlanabilirler. Bu tatil dönemi öğrenciler için yenilenme ve tazelenme fırsatı sağlıyor. İkinci döneme daha enerjik girebilmek için hazırlık zamanı gibi de düşünmek gereklidir” dedi.

Öğrencilerin bu tatili sosyal olarak daha verimli yaşaması gerektiğini vurgulayan Varol, “Bol bol kültürel etkinliklere katılmalı, tiyatroya, sinemaya gitmeli, müze gezileri yapmalı, kitap okumalılar. Aslında bu aktiviteleri yapmak da ders çalışmaktır. Bu sayede yorumlama, anlama becerilerinin gelişmesine katkı sağlamış olurlar. Özellikle yeni liseye geçiş sınavı sisteminde bu tarz sorular karşılarına çıkacak” diye konuştu.

Çocuklar, kaliteli zaman geçirmeli

Aile ile yapılabilecek birçok etkinlik olduğunu da hatırlatan Varol, şunları kaydetti: “Çocukların ikinci döneme daha enerjik, daha istekli girmelerini sağlamak önemlidir. Ailecek yapılacak aktiviteler buna katkı sağlar. Anne ve babalar çocukları ile birlikte kaliteli zaman geçirmelidir. Bu tür deneyimler çocuklara çok şey katacaktır. Onları rahatlatacaktır. Ayrıca öğrenciler ufak tekrarlar yaparak bilgilerini pekiştirebilir. Özellikle liseye geçiş sınavına girecek öğrenciler için bu başarılarında olumlu etki yapar. Ama aşırı yoğun bir ders çalışmayı önermiyoruz. Zihni boşaltmak, dinlenmek ikinci yarıyıla hazırlanmak adına önemlidir.”


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.