Özgür Bilgi Kanalı

kış otelleri

Ülkemizde son yıllarda gelişmekte olan helal turizm anlayışı dikkat çeken bir ivme yakalamış durumda. Öyle ki, artık sadece deniz kenarında konumlandırılmış ve alkol servis etmemek dışında bir katkı değer sunmayan tesisler yerine, İslam’ın gereklerine uyumlu biçimde kurgulanmış ve bunun yanında ailelerin iyi vakit geçirebileceği, bayanların ise kendilerine sunulan ayrıcalıkların farkına verebileceği işletmeler sektörde öne çıkmaya başlamış durumda. Bu şüphesiz ki muhafazakar kesim için oldukça iyi bir haber. Şu ana kadar muhafazakar tatil dendiğinde aklına Akdeniz ve Ege’deki sayılı seçenekler gelen bir kişi olarak kış turizminin de helal olabileceği bilgisini edindiğimde oldukça şaşırdığımı belirtmek isterim. Haliyle böyle olumlu bir sürprizin ardından araştırmalara başladım.

Uludağ bölgesindeki oteller basında genellikle gece hayatı üzerine çıkan haberlerle bilinmekte. Bu, benim yaşam biçimine uyumlu olmadığından kış tatili fikrine genel olarak soğuk bakıyordum. Ancak gitgide yaygınlaşan ve hizmet kalitesi artan helal tesislerden bazılarının da kış turizmine yönelmiş olması bu sene bizi ailecek Uludağ’da tatil yapmaya itti. Bu arada, bir ipucu: ufak bir araştırma yaptığımızda göreceksiniz ki helal tesis ile helal oda farklı anlamlara gelmekte. Tatil için uygun tesisleri incelediğimizde karşımızda iki farklı seçenek vardı. Bunlardan biri İsviçre’nin Bern şehrine bağlı Wengen’de yer alan Hotel Silberhorn iken diğeri de daha yakın ve daha hesaplı olan Bof Uludağ Ski Resort idi. Açıkçası tatil için ayırdığımız bütçe dahilinde olduğundan ve de vize sıkıntımız bulunmadığından başlangıçta İsviçre’ye sıcak bakmıştık ancak tesisin HalalBooking’deki detay bilgilerine baktığımda ulaşım açısından sadece tren ile erişilebilir olduğunu gördük. Bu Benim için problem teşkil etmese dahi eşim için olumsuz bir faktör olmuş ki kendisi tercihini Uludağ’dan yana kullandı. Maliyet açısından da yurt içinin daha hesaplı olması benim kararımı da bu yöne çekti ve rezervasyonumuzu yaptık.

11 Ocak günü İstanbul’dan yola çıkarak önce Bursa’ya sonra ise Uludağ’a ulaştık. 2. Gelişim Oteller Bölgesi’nde bulunan otelimizin kendine ait otoparkı olması bu anlamda yolculuğu olası kıldı. Tesisteki olanaklardan bahsetmek gerekirse kayak merkezi beklentilerinizi karşıladı. Bu temel beklentinin yanı sıra, bayanlara özel Türk hamamı ve Spa seçenekleri eşimin oldukça hoşuna gitti. Kapalı havuz ve sauna da ben ve çocukların deneyimlediği diğer imkanlardan. Çocuklar açısından baktığımda ise belki de onlar için en önemli olan Wi-Fi bağlantısının düzgün çalışması oldu. Yemeklerin başarılı olduğunu düşünüyorum ancak alakart restoranı da denemenizde fayda var. Bu yanında çocuklar için oluşturulmuş menüler olması daha güzel düşünülmüş bir detay.

Oda tipleri tesiste farklı olarak sunuluyor, yani ailenizdeki fert sayısına göre farklı oda tipleri tercih etmeniz mümkün. Standart oda, 3 kişilik oda, 4 kişilik oda ve aile süiti bizim değerlendirdiğimiz seçenekler arasındaydı. Aile süiti 60 metrekare olduğundan ve arada da çok ciddi bir fiyat farkı olmadığından tercihiniz bu yönde oldu. Şöyle bir tüyo verebilirim, erken rezervasyon kadar rezervasyon yaptığınız günler de fiyatı doğrudan etkiliyor. İslami otel rezervasyon sitelerinin ilgili panellerinden deneme yanılma yöntemi ile kendiniz de gözlemleyebileceğiniz üzere hafta sonu günleri yapacağız konaklamalar hafta içine kıyasla daha maliyetli olmakta.

Bursa’nın beyaz İncisi Uludağ’da geçirdiğimiz, tabiri caizse “kar tatili”ni değerlendirdiğimizde oldukça memnun kaldığımızı söyleyebilirim. Kayak yapmanın, bembeyaz bir cennetin içinde olmanın yanı sıra bu güzel anları geçirirken helal özellikli bir tesiste bulunmak da ayrı bir keyif verdi. İslami değerlere uygun bir ortamda eğlencenin de tadı farklı oluyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.