Özgür Bilgi Kanalı

Hewlett-Packard (HP), şu an artık devam etmediği Palm cihazları ve dokunmatik tabletleri için oluşturduğu webOS sisteminin kodlarını açacağınıduyurdu. Firma, “iyi, şeffaf ve parçalnamdan uzak kapsayıcı bir yönetim” arayan yatırımcıların aktif katılımını hedeflediğini belirtti.

Ancak şimdilik projenin, var olan bir vakıf ya da yeni bir oluşuma bağışlanıp bağışlanmayacağı hakkında bir açıklama yapılmadı. HP ayrıca, kodlar açıldığında, kullanılacak lisans hakkında da bir açıklama yapmayarak, bir açık kaynak lisansına sahip olacağını söylemekle yetindi.

HP ayrıca,ENYOuygulama çatısının ve aynı zaman içinde çatının kullanıcı çalışma bileşenlerinin de yakın gelecekte kodlarının açılmasının planlandığını belirtti. HP’nin CEO’su Meg Whitman açık kaynak duyurusunda, webOS’un tepeden tırnağa mobil, bulut bağımlı ve ölçeklendirilebilir tek işletim sistemi olduğunu belirtti.

Linux tabanlı webOS, uygulamarında HTML, CSS ve JavaScript kullanıyor. Synergy sistemi ile Yahoo, Gmail, Facebook, Linkedin ve diğer posta sunucuları ile entegre olabiliyor. HP, bu yılın başlarından beri, webOS kullanan tablet bilgisayar ya da palm cihazı üretmiyor. Şu anda da webOS kullanan cihazları satan bir satıcı bulunmuyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.