Özgür Bilgi Kanalı

Google’ın, yazılım geliştirmeyle uğraşan öğrencilere kod yazmaları için olanak sağlayarak açık kaynak camiasına katkı kazandırmayı amaçladığıGoogle Summer of Code’un(GSoC) 2010 yılındaki programına kabul edilen organizasyonlar belli oldu. Dünyanın dört bir yanından gelen 365 başvurunun arasından seçilen 150 özgür yazılım projesi arasında Pardus dayerini aldı.

Projeler tamamen organizasyonlar gözetiminde uzaktan geliştiriliyor. Geçtiğimiz yıl bu organizasyon kapsamında geliştirilen projelerde öğrencilere yaklaşık4.000 dolar, mentorlara ise500 dolargibi bir ücret veren Google, bu yıl da öğrencilere teşvik edici bir yaz harçlığı sağlamaya devam ediyor :).

Hatırlayacağınız gibi, Pardus’un GSoC 2009’a da kabul edildiğini, geçtiğimiz yıl yineburadaduyurmuştuk. 2010 yazı için açıklanan listede Ubuntu, Django, Python, Gnome, Fedora & JBoss (RedHat) gibi güçlü isimlerin yanında Pardus’un da bulunması, önemli ve sevindirici bir gelişme olarak hepimizin yüzünü güldürdü.

2005 yılından bu yana düzenli olarak gerçekleşen ve bu yıl altıncısı yapılan GSoC; daha fazla açık kaynaklı kod elde edilmesi ve herkesin yararına kullanıma açılmasının yanında, genç geliştiricilerin yaz tatili boyunca kendilerini geliştirmelerini ve açık kaynağa katkı vermeye başlamaları konusunda ilham kaynağı olmayı hedefliyor. Google Summer of Code, başlangıcından bu yana, 98 ülkeden 2.500’ün üzerinde öğrenciyi bir araya getirdi ve bu öğrencilerle birlikte milyonlarca satır kodu da özgür yazılım camiasına kazandırdı.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Öğrenciler, bugünden itibaren başvuruda bulunmaya başlayabilecek. Bu süre9 Nisan 20010 Cumagünü son bulacak. Bundan sonra danışman organizasyonlar başvuruları değerlendirecek ve nisan ayı ortasında seçilen öğrenciler ve danışmanları eşleştirilmiş olacak. Gelen tüm başvuruları danışmanlar tek tek oyluyor. Oylama sonunda en çok oy alan öğrencilerden Pardus Projesi’ne ayrılan slot sayısı kadarı seçiliyor. Seçilen öğrenciler26 Nisan‘da açıklanacak.

GSoC’a Pardus projeleri ile katılmaya hak kazanan öğrenciler,24 Mayıs‘ta GSoC projeleri için resmi olarak çalışmaya başlayacaklar. Proje sonuçları23 Ağustostarihinde açıklanacak.

GSoC 2010 hakkında ayrıntılı bilgiyeGoogle Summer of Code 2010sitesinden ulaşabilir, Pardus’un GSoC projeleri fikirleriniburadabulabilirsiniz.

GSoC’ta yer almak isteyen tüm öğrencilere şimdiden iyi şanslar ve başarılar dileriz :).


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.