Özgür Bilgi Kanalı

PardusWikikatkıcıları % 100 başarıyla tamamlanan I. Wiki Seferberliği çağrımızın ardından, II. Wiki Seferberliğini de aynı oranla tamamlayarak önemli bir çalışmanın altına imza attılar.

İlk iki Wiki Seferberliği ile yola çıkarken öncelikli hedef olan Pardus uygulamaları menüsünde yer alan temel yazılımların tümünü belgeleme amacı, gerçekleştirilmiş durumda. Bu iki Wiki Seferberliği sayesinde bugün Pardus ile yeni tanışan bir kullanıcının menüdeki uygulamalar hakkında kolayca bilgi alabileceği ve Pardus ve özgür yazılıma olan yabancılığını atabileceği, düzenli ve kaliteli bir içerik sunan PardusWiki’ye sahibiz.

Henüz yolun başında olsak da, artık iddialı kıyaslamalar yapabiliyoruz. Diğer Linux dağıtımları bir yana, onlarca lira vererek aldığınız pazarın hâkimi kapalı kaynak kodlu “işletim sistemi” kullanıcılarına üzerinde çalışan uygulamalar konusunda bu denli geniş bir yelpazede ve düzende benzer bir Türkçe içerik sunabiliyor mu?

Biraz araştırma yapmanız durumunda, bu sistemin sizi gösterişli grafiklerin altında Türkçe bağlantılarla bünyesindeki İngilizce destek sitelerine aktarması durumunda şaşırmamanızı öneririm.

PardusWiki’nin size ne sunduğunun altını daha iyi çizmek için biraz daha derinlere inelim. Pazar hâkimi firmanın ürünlerinin bilgi sitelerinde karşınıza sadece pazarlamaya yönelik Türkçe içerik sunma politikası olduğunu farkedebilirsiniz. Örneğin Microsoft Windows Türkçe ana sitesinde firmanın ürünü işletim sistemiyle ilgili son derece önemli olan “Windows 7 ile Birlikte Ne Çalışır?”bağlantısınıziyaret ediniz, ya da “Yardım ve Nasıl Yapılır”bağlantısıylabirkaç adım ileriye gitmeyi deneyiniz. Ülkemizde bu denli satış geliri elde eden bir şirketten bedeli karşılığında daha iyi bir hizmet alabilmek gerekirken ortaya çıkan tablo, göstermeye çalıştığımız büyük resmin küçük parçası.

PardusWiki Seferberliklerinden Rakamlar

Wiki Seferberliği’ne ilk başladığımız noktadan bugüne dek kat ettiğimiz yol, geleceğe ümitle bakabilmemiz için güven veriyor. Bu iki Wiki Seferberliğinde aramıza tam91 yeni katkıcıkatıldı, MediaWiki’ye200’ün üzerinde dosyayüklendi,181 yeni maddeyazıldı ve mevcut maddeler de dâhil5.000’in üzerinde değişiklikyapıldı.

PardusWiki bu seferberliklerde4 yeni yöneticikazandı ve yeni yöneticilerin çalışmalarıyla artık PardusWiki geleceğine yönelik yeni planlar ve projeler üretiyor.

I. Wiki Seferberliği’ne belirttiğimiz temel amaç olan Pardus ve Özgür Yazılım konusunda Türkçe içerik ve belgeleme amacı doğrultusunda artık daha emin adımlarla ilerliyoruz. Hedefimiz, sürekli gelişim ile PardusWiki’yi daha ilerilere götürmek. Wiki Seferberlikleri ile yakaladığımız dinamizmi yeni çağrılarımız ile daha verimli kılmak için çeşitli çalışmalar yapmaktayız. PardusWiki’yi geliştirirken, wiki katkıcılarının da kendilerini geliştirebilmeleri sağlayacak iyileştirmeler üzerinde çalışmaktayız. Bu konuda siz değerli kullanıcıların fikirlerini bekliyoruz.

Çok yakında yepyeni bir seferberlikle karşınızda olacağız ve uzun yolculuğumuzda bir adımı daha sizlerle atmak istiyoruz.

Gözünüz PardusWiki’de olsun !


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.