bagirsak-hastaliklari

BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİ

            Bağırsakların yapısındaki kalınlık ve incelik gibi durumlardan dolayı ve ya lenflerin düğümlenmesiyle birlikte bağırsaklar iç içe geçerler. Bu duruma bağırsak düğümlenmesi denir. İç içe geçen bağırsaklarda katlanmalar olacağı için kan dolaşımı yavaşlar ve bir süre sonra kan dolaşımı kesilir. Düğümlenmenin olduğu bölgede şişmeler ve ağrılar meydana gelir. Kanın ulaşımı kesildiği için bağırsakta bölgesel hücre ölümleri görülmeye başlanır.

            BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİNDE GÖRÜLEN BELİRTİLER

         Bağırsak düğümlenmesi karın bölgesinde görüldüğü için şiddetli bir karın ağrısı meydana gelir. Kişiler, bu karın ağrısına bağlı olarak huzursuz olabilirler, kanlı ishal görülebilir. Bağırsak düğümlenmesi görülen kişilerde ağrıdan dolayı ayaklar sürekli karına doğru çekilir. Bağırsak düğümlenmesi tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde bağırsaklarda delinmeler, kan zehirlenmesi hatta ölüme varacak kadar sorunlara neden olabilir.

            BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİNİN TEDAVİSİ NASILDIR?

            Bağırsak düğümlenmesinde mide içerisinde bulunan her şeyin temizlenmesinden sonra baryumlu kolon grafiği çekilerek düğümlenmenin olduğu yer tespit edilir. Cerrahi operasyon uygulanarak düğümlenmeden dolayı tıkanan bölümler alınır. Bu sayede hastada görülen şikâyetler ortadan kalkar ve hasta bir süreliğine sıvı gıdalarla beslenir.

            Eğer böylesine zor bir durum ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, geçmeyen karın ağrılarında çok fazla vakit kaybetmeden doktorunuza görününüz. Asla “Alt tarafı karın ağrısıdır” geçer demeyin. Eğer yukarıda belirttiğimiz özellikler varsa mutlaka vakit kaybetmeden doktorunuzdan yardım isteyin. Sağlığınız hiçbir şeyden kıymetli değildir.

Önceki İçerikSUÇİÇEĞİ (VARİSELLA)
Sonraki İçerikTİROİDİT NEDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz