Göbek deliğinde veya göbek deliğine yakın bir bölgede oluşan nohut tanesinden elma büyüklüğüne kadar olabilen bombeleşmiş fıtık türüne göbek fıtığı denilmektedir. Göbek fıtığı göbek deliğinin içeri doğru olması gerekirken dışarı doğru çıkmasına neden olur. Özellikle bayanlarda hamilelik döneminde görülen göbek fıtıkları hamilelikten sonra yok olsa da bazen kalıcı olabilmektedir. Kalıcı olan göbek fıtığının tedavi edilmesi gerekir.

GÖBEK FITIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göbek fıtığı göbekte bulunan bombenin iyice belirginleşmesi ve kan akışının buradan geçmemesi ile başlar. Başlarda hissedilmeyen bir durumken daha sonra ağrılar başlar. Göbek deliğinde ve ya göbek deliği etrafında 5 cm kalınlığında oluşan şişlikler göbek fıtığının ilk belirtisidir. Göbekte oluşan bu şişlik gittikçe esnemeye başlar ve göbekte şekil değişikliği meydana gelir. Yatar pozisyona gelindiğinde genellikle bu şişlik kaybolmaktadır. Başlarda göbek fıtığı içeri basınca kaybolabilir ancak zamanla kan geçişi azalacağı için deride kızarma ve ya morarma meydana gelebilir. Karın bölgesi hassaslaşır ve ıkınma kendini sıkma gibi durumlarda ağrı hissedilir.

GÖBEK FITIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Göbek fıtığı bebeklerde daha çok rastlanan bir durum olduğu için zamanla geçtiği görülür. Ancak yetişkinlerde çok az görülse de tedavi edilmesi gerekir. Göbek fıtığına neden olan et parçası cerrahi bir müdahale ile alınmakta ve yama yapılarak kapatılabilmektedir. Açık yama ve kapalı (kompozit) yama olmak üzere ikiye ayrılan yama tedavisinden sonra hastalar 1 gün içerisinde taburcu olabilmektedir.

Son olarak söyleyeceğimiz şey, eğer yukarıda belirttiğimiz rahatsızlıkları görürseniz, hiç vakit kaybetmeden bir doktora görününüz. Çünkü insanlar için hayattaki en kıymetli hazinelerinden birisi de sağlıktır. Sağlık olmayınca maalesef birçok şey olmamaktadır. Bu sebeple sağlığınızın kıymetini bilin. Aynı zamanda sağlık problemlerinizi asla ötelemeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here