Özgür Bilgi Kanalı

Göz Tansiyonu son derece ciddiye alınması gereken sinsi bir hastalıktır. Uzman doktorların ifadelerine göre ağrısız olan göz tansiyonu çok daha sinsidir ve kısa zamanda körlüğe yol açmaktadır.

Görme sinirleri göz içi basıncın artması ile hasar görmekte ve bazen bu durum ağrılara sebebiyet vermemektedir. Uzman doktorların açıklamalarına bakılacak olursa göz tansiyonu çok ciddi bir rahatsızlıktır ve mutlaka hekim kontrolüne gitmeyi gerektirir.

goz-tansiyonu

40 yaş öncesinde 3 yılda bir, 40 yaş sonrasında 2 yılda bir mutlaka göz tansiyonuna baktırılması gerektiğinin altını çizen uzmanlar “nasılsa gözlerim ağrımıyor doktora neden gideyim?” şeklinde düşünmenin yanlış olduğunu vurguluyorlar.

Ağrılı göz tansiyonu ağrılı olduğu için kolayca hastayı doktora gitmeye ikna edebilir ama ağrısız olanı çok sinsidir. Kolay kolay anlaşılamaz. Tüm göz sinirleri tahrip olduktan sonra son aşamada körlüğe sebep olan ağrısız göz tansiyonu mutlaka doktor kontrolü teşhis ve tedavi gerektiriyor.

Görme sinirlerinde meydana gelen hasarları henüz modern tıp geri getiremiyor. Göz sinirleri hasar görmeden önce doktora görünerek göz tansiyonu varsa tedavi ettirilmelidir. 40 yaşın üzerindeki her 300 kişiden birinde görülen bu hastalık aslında ciddi bir orana tekabül ediyor.

Körlük meydana geldikten sonra tedavinin imkânsız olacağını belirten uzmanlar tehlike büyümeden en kısa sürede göz tansiyonunu ölçtürmeyenlerin göz doktoruna giderek bu işlemi yapmaları öneriliyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.