Özgür Bilgi Kanalı

Migren ağrıları daha çok kadınlarda olmakla birlikte erkeklerde de sık rastlanan hayat seviyesini düşüren bir hastalıktır. Öyle ki, bazen ağrı şiddeti çok artar ve bizi işimizden alıkoyar. Migren nörolojik bir hastalık olup ataklar halinde gelir. Tam olarak bir tedavisi bulunamamıştır. Ama bazı ağrıkesici ilaçlarla geçici tedavi yöntemleri vardır. Bunun yanında Migreni hafifletici bazı öneriler bulunmaktadır. Bu yazımızda Migrene ne iyi gelir sorusuna cevap bulabilirsiniz.
Şiddetli baş ağrılarınız varsa ilk başta bir tanı konulması şarttır. Yani baş ağrısı deyip geçmeyin. Uzun süre devam eden baş ağrılarının altında yatan farklı sebepler ola bilir. Eğer tanı konmuşsa o zaman doktorun önerdiği ağrıkesiciyi kullanmakta sakınca yoktur. Migren ağrıları bazen daha sık bazen daha seyrekleşe bilir. Stres migren ağrılarının artmasına neden ola bilir. Bütün bunları göz önünde bulundurarak bir doktor takibinin olması şarttır. Eğer hayatınızda ilk defa yaşadığınız çok şiddetli bir baş ağrısı yaşıyorsanız mutlaka acil servise başvurunuz. Bu durumlar bazen hayat kurtarır. Ayda iki kereden fazla migren atağı geçirenlere koruyucu tedavi uygulanmaktadır.
Migren hastalığından eziyet çekenler bazı hususlara dikkat etmelidir.

Migren ataklarına kişiye göre farklı etkenler sebep ola bilmektedir. Kimisi stresten etkilendiği halde kimisi de, bir yiyecek türünden etkilenebiliyor. Aynı zamanda migreni tetikleyen faktörler içerisinde en önemli yerde uykusuzluk, açlık, fazla strestir. Bu durumları dikkate almakta fayda vardır
Migren hastalığından tamamen kurtulmak mümkün mü?
Migrenden eziyet çeken kişiler bu soruyu sormaktadır. Yalnız tam olarak tedavisi mümkün olmayan bu hastalıkta ağrı kesiciler ve koruyucu tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bazen ilerleyen yaşlarda bu hastalık tamamen geçe biliyor.

Uyumak migren atağının geçmesini sağlar mı?

Birçok hastada uyumak migren ağrılarının şiddetini azalttığı görülmüştür.

Yoga ve pilates migren tedavisinde kullanılıyor mu?
Spor her şekilde hayat kalitemizi artırıyor. Daha mutlu hissetmemizi sağlıyor. Aynı zamanda stresten kurtulmakta faydası vardır. Dolayısıyla spor tedavi edici olmasa da genel olarak sağlığımızı olumlu yönde etkilediği ve stresi azalttığı için her şekilde önerilmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.