Özgür Bilgi Kanalı

Progeria hastalığı çok nadir görülen bir hastalıktır. Yaşam süresinin kısa olduğu bir hastalık olmasına rağmen vücut çok hızlı bir döngüye sahiptir.

Uzun süre kullanıma bağlı vücutta pek çok dejeneratif hasar ortaya çıkmaktadır. Eklem ağrıları, çeşitli organ ağrıları, hareket kısıtlılığı gibi çoğu hastalık yaşlılığa özgü hastalıklardır. Uzun yıllar boyunca kullanılması sonucu ortaya çıkan hastalıkların erken yaşlarda gözlenmesine progeria denmektedir.

Progeria hastalığı erken yaşlanma hastalığıdır. Yaşlılığa bağlı hastalıkların genç yaşlarda ortaya çıkması ile karakterizedir. Cilt yapısında kuruma ve esnekliğini kaybetme gibi bulgular dikkat çekmektedir. Görme netliğinde azalma, saç dökülmeleri, kırışıklar ve ciltte lekelenmeler en erken ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Ancak progeria bu kadar masum bir hastalık değildir.

Progeria hastalığında kişilerin yaşam süreleri kısalmaktadır. Çoğu hastalığın belli bir görülme yaşı vardır.

WERNER HASTALIĞI olarak da isimlendirilen progeria Latince bir kökene dayanmaktadır. “pro” lehine, destekleyen anlamına gelirken “geria” yaşlılığı ifade etmektedir. “geria” köküne dayalı olan geriatri yaşlılık bilimi olarak isimlendirilmektedir.

Kalp yetmezlikleri, çoklu organ hasarları, organ yetmezlikleri , kadınlarda erken menapoz gibi pek çok bulgu olması gereken yaştan önce ortaya çıkmaktadır.

Progeria hastalığının seyri kişiye göre değişmektedir. Herkeste farklı etkilerle ortaya çıkan bir rahatsızlık olan progeria, bu nedenle sabit bir tedaviye sahip değildir. Nedene yönelik tedavi yapılamamaktadır. Ancak kişinin rahatsızlıklarına spesifik palyatif(rahatlatıcı, yardımcı) tedaviler uygulanmaktadır. Dejeneratif eklem ağrıları olan kişilerde osteoartrit(kireçlenme) tedavisine benzer tedavi yönetimi yapılmaktadır. Menapoza girmiş bayan hastalara menapoza bağlı ortaya çıkan rahatsızlıkları yatıştıracak ilaçlar başlanılır.

Kişinin ağrı ve sıkıntılarına yönelik uygulanacak tedavi bu nedenle kişiye bağlı olacaktır. Yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanan bir tedavi yönetimi yapılır. Progeria hastalığı nadir bir hastalıktır ancak tek bir hastalık değildir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.