Özgür Bilgi Kanalı

Varicellazoster adı verilen virüsün neden olduğu suçiçeği hastalığı genellikle çocukluk döneminde görülen kırmızı döküntülerle kendini belli eden bir hastalıktır. Suçiçeği havada bulunan varicellazoster virüsünün solunum yoluyla vücuda alınması sonucu bulaşır. Vericella virüsü vücuda girdikten sonra dokular üzerinde çoğalmaya başlar. Suçiçeği hastalığının vücuda girmesiyle birlikte 2-3 haftadan oluşan bir kuluçka süresi geçirir. Kuluçka süresinden sonra kırmızı döküntüler suçiçeğinin en büyük belirtilerini oluşturur. Vücutta oluşan döküntüler virüsün kana geçtiğinin belirtisidir.

SUÇİÇEĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Suçiçeği virüsünün kana geçmesiyle birlikte vücutta kırmızı, içi sıvı dolu olan kabarcıklar meydana gelir.
Suçiçeği ilk olarak sırtta ve gövdede kırmızı kabarcıklar olarak görülür.
Yüksek ateş ve halsizlik görülür.
Vücutta oluşan kırmızı su kabarcıkları nedeniyle kaşınma olayı sıkça görülür. Kaşınan su kabarcıklarının kaşınması sonucu buralarda minik çukurlar oluşabilir, ilerleyen yaşlarda iz olarak kalabilir.

SUÇİÇEĞİ NASIL TEDAVİ EDİLMELİDİR?

Suçiçeği tedavisinde kullanılan bir ilaç yoktur. Suçiçeği hastalığına yakalanan kişilerin bol bol istirahat etmesi gerekir. Su ve sabunla sık aralıklarla yıkanmak kaşıntıları azaltacaktır. Hastanın iç çamaşırları ve yattığı yerin nevresimleri, yastıkları ve çarşafları sürekli değiştirilmelidir. Suçiçeğinden dolayı oluşan su kabarcıklarının kaşınması engellenmelidir. Suçiçeği hastalığı genellikle tehlikeli olmayan bir hastalıktır. Ancak bu hastalık, küçük çocuklarda ve bebeklerde görüldüğünde bir doktora başvurulması gerekir. Suçiçeği döküntüleri istirahat ve gıda takviyeleri ile kısa sürede tedavi edilebilmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.