Özgür Bilgi Kanalı

YÜKSEK VE DÜŞÜK TANSİYON NEDİR?

Ülkemizde yaygın olarak görülen hastalıkların arasında bulunan yüksek ve düşük tansiyon dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Özellikle yüksek tansiyon kişileri sağlık bakımından ciddi anlamda tehdit edebilir. Peki, yüksek ve düşük tansiyon nedir, gelin inceleyelim.

Tansiyon yani kan basıncı, kalbin kanı pompalarken oluşturduğu basınçtır. Bu basıncın istenilen düzeyler üstünde olması durumuna yüksek tansiyon(hipertansiyon), altında olmasına ise düşük tansiyon(hipotansiyon) denir.

Özellikle yüksek tansiyon ülkemizde yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Yüksek tansiyon baş ağrısı, sersemleme, baş dönmesi, kulaklarda çınlama ve görme bozukluğu gibi belirtiler kendini gösterir. Düşük tansiyon ise baygınlık, baş dönmesi, göz kararması gibi belirtilerle ortaya çıkar, özellikle otururken ani kalkışlarda kan basıncı düşer ve gözleriniz kararabilir. Özellikle sürekli yüksek tansiyona sahipseniz, mutlaka doktora danışmalısınız. Çünkü yüksek tansiyon sizi beyin kanaması, kalp krizi ve felce kadar götürebilir.

YÜKSEK VE DÜŞÜK TANSİYONUN TEDAVİSİ

Yüksek ve düşük tansiyonun tedavileri vardır. Özellikle büyük risk taşıyan yüksek tansiyonun tedavisi ömür boyudur. Tedavi boyunca kullanılan ilaçlar kan basıncını normal değerlere çeker; fakat ilacı kestiğinizde yine kan basıncı eski değerlerine dönmeye başlayacaktır. Bu yüzden tedavi doktor kontrolünde sağlanmalıdır. Düşük tansiyonun ise genellikle yiyecekler ayarlanarak tedavisi sağlanır. Fakat ciddi durumlarda ilaç tedavisine başvurulabilir.

YÜKSEK VE DÜŞÜK TANSİYON HASTALARI NELER TÜKETMELİDİR?

Yüksek tansiyona sahip olan hastalar bol miktarda sıvı tüketimi yapmakla birlikte, meyve, süt ve süt ürünleri, sebzeler, tam tahıllar, kuruyemiş ve baharatlar tüketmelidirler. Tuzlu yiyeceklerden sakınmalıdırlar. Düşük tansiyona sahip olan hastalar ise doktor tavsiyesi ile tuzlu yiyecekler tüketebilirler.

Eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa mutlaka bir ömür boyu kendinize çok dikkat etmelisiniz. Asla doktorunuzun tavsiyesinden dışarıya çıkmayınız.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.