Özgür Bilgi Kanalı

Staking

Kripto staking, bir blok zinciri ağındaki işlemlerin doğrulanmasına yardımcı olmak için belirli kripto para birimlerini kullanarak pasif gelir elde etmenin bir yoludur. Staking, kripto madenciliğinden farklıdır, ancak her ikisi de tipik bir tasarruf hesabından elde edileni aşan getiriler sağlayabilir.

Kripto staking terminolojisi karmaşık görünse de, ilkeler oldukça basittir. Ve günlük kullanıcılar için kripto stake etmeyi daha basit hale getirmeyi amaçlayan artan sayıda çevrimiçi borsa vardır.

Birikimlerinizi kripto para birimi staking için kullanıp kullanmamaya karar veriyorsanız, sürecin nasıl çalıştığını, hangi kripto para birimlerini riske atabileceğinizi ve içerdiği bazı riskleri anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kripto staking nedir?

Kripto staking, belirli kripto para birimlerinin arkasındaki teknolojinin önemli bir parçasıdır. Bunu anlamak için blockchain ağlarının ne yaptığını tam olarak bilmek faydalı olacaktır. İşte bilmeniz gereken birkaç ayrıntı.

Blok zincirleri “merkezi değildir”, yani yeni etkinliği doğrulamak ve ağdaki bilgisayarlar tarafından tutulan tarihi bir kayıtla uyumlu olduğundan emin olmak için banka gibi bir aracı yoktur. Bunun yerine, kullanıcılar son işlemlerin “bloklarını” toplar ve bunları değişmez bir tarihi kayda dahil edilmek üzere gönderir. Blokları kabul edilen kullanıcılar, kripto para biriminde ödenen bir işlem ücreti alırlar.

Staking, bu süreçteki dolandırıcılık ve hataları önlemenin bir yoludur. Yeni bir blok öneren veya önerilen bir bloğu kabul etmek için oy kullanan kullanıcılar, kurallara göre oynamayı teşvik eden kendi kripto para birimlerinin bir kısmını devreye sokar.

Genel olarak, tehlikede olan ne kadar fazlaysa, kullanıcının işlem ücreti ödüllerini kazanma şansı o kadar iyi olur. Ancak, bir kullanıcının önerdiği bloğun yanlış bilgilere sahip olduğu tespit edildiğinde, slashing olarak bilinen bir süreçte hisselerinin bir kısmını kaybedebilirler.

Hangi kripto para birimleri stake yapmaya izin veriyor?

Bir dizi popüler kripto para birimi artık staking’i içeriyor. Bir kripto para birimi, yukarıdaki teşvik mekanizmasını kullanan bir “hisse kanıtı” blok zincirine bağlıysa, stake için uygun olabilir.

Bununla birlikte, staking, blok zincirinden blok zincirine farklı şekilde çalışır ve belirli kripto varlıklarının, popüler kripto para birimi borsalarındaki staking özellikleri tarafından desteklenmesi daha olasıdır, bu da işlemin daha kolay gezinmesini sağlayabilir.

Şu anda, ABD’deki en büyük kripto borsası olan Coinbase, platformunda algo (Algorand blok zincirinin yerel para birimi) tutan çoğu insan için otomatik olarak stake’i etkinleştiriyor. Coinbase, bunun kullanıcılara yıllık yüzde 4 getiri sağlayabileceğini söylüyor.

Staking‘i destekleyen en büyük kripto varlığı, Ethereum ağının yerel belirteci ve piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto varlığı olan eter veya ETH’dir.

Stake etmeyi destekleyen diğer bazı büyük kripto para ağları arasında Solana ve Cardano yer alıyor.

Staking’i desteklemeyen birçok kripto para birimi vardır.

Açık ara en değerli kripto para birimi olan Bitcoin, işlemleri doğrulamak için farklı bir yöntem kullanır. Buna “iş kanıtı” denir ve kullanıcıların yeni bir blok göndermeden önce büyük hesaplama çabası harcamasını ve potansiyel ödülleri toplamasını gerektiren enerji yoğun kripto madenciliğine dayanır.

Bununla birlikte, bazı borsalar ve diğer finansal firmalar, müşterilere kripto para birimlerini ödünç verme olanağı sunar; bu, katılımcıların bitcoin ve diğer dijital varlıklar üzerinde stake yapmadan faiz kazanmalarını sağlar.

Kripto para birimini nasıl stake yaparsınız?

Ne kadar teknik, finansal ve araştırma taahhüdü vermek istediğinize bağlı olarak kripto para birimini stake etmeye başlamanın birkaç yolu vardır.

İlk kararınız, kendi bilgisayarınızı kullanarak işlemleri gerçekten doğrulamak veya kripto para biriminizi bu ayak işlerini sizin için yapan birine “temlik etmek” olacaktır.

Kripto staking’i destekleyen ağlar, tipik olarak, jetonları olan kişilerin, diğer kullanıcılara bunları doğrulama işlemlerini dağıtmalarını ve böylece ödüllerden bir pay kazanmalarını sağlar.

En basit seçenek, jetonlarınızı sizin için stake etmek için çevrimiçi bir hizmet kullanmaktır. Bazı popüler kripto para borsaları, komisyon karşılığında stake yapma imkanı sunar.

Kriptoya odaklanan bir finansal hizmetler şirketi olan BlockFi’nin kripto para birimi başkanı Rob Margolis, çoğu yatırımcıya muhtemelen en iyi şekilde bir borsa tarafından sağlanan kaynakları kullanarak hizmet edildiğini söylüyor.

BlockFi istemcileriyle ilişkileri denetleyen Margolis, “Ortalama bir kullanıcı perspektifinden bakarsanız, büyük merkezi platformların çoğu bir stake hizmeti sunuyor ve bunu uzaydaki en iyi altyapı sağlayıcılarıyla yapıyorlar” diyor. Kripto madencileri, fonlar ve işletmeler olarak.

Stake sunan borsalar

NerdWallet tarafından incelenen kripto borsalarından üçü, en azından bazı kripto varlıkları için stake yapma teklifinde bulunuyor: Binance US, Coinbase ve eToro. Diğerleri, kullanıcıların stake etmeye benzer bir şekilde ek kripto kazanmalarına izin veren ödül programları sunar.

Stake kararlarınızı sizin yerinize vermesi için bir borsaya güvenmek istemiyorsanız veya stake etmek istediğiniz tokeni destekleyen bir borsa bulamıyorsanız, başka biri tarafından işletilen “stake havuzu” olarak bilinen sisteme katılabilirsiniz.

Bunu yapmak için, jetonlarınızı doğrulayıcının havuzuna bağlamak için büyük olasılıkla bir kripto cüzdanını nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekecek .

Proof-of-stake blok zincirlerinin resmi web siteleri, nasıl çalıştıkları ile ilgili ayrıntılara bağlantılar dahil olmak üzere doğrulayıcıların nasıl araştırılacağı hakkında bilgiler içerir.

Boston merkezli analitik firması Flipside Crypto’nun veri mühendisliği lideri Omkar Bhat, olası bir doğrulayıcının siciline dikkatlice bakmayı önermektedir.

Herkese açık olan bazı bilgiler, bir havuz operatörünün hiç hata veya görevi kötüye kullanma nedeniyle cezalandırılıp cezalandırılmadığını görmenize yardımcı olabilir ve bazıları, jetonları devreden kişileri korumaya yönelik politikalarını ortaya koyar. Bakabileceğiniz diğer ayrıntılar, ücret veya komisyon düzeyini içermektedir.

Bhat, mutlak en büyüğünü seçmek istemeseniz de, yerleşik bir havuz seçmenin iyi olduğunu söylüyor. Blok zincirlerinin ademi merkeziyetçi olması gerekiyor, bu nedenle herhangi bir grubun çok fazla etki biriktirmesini önlemek için bir argüman var.

Bhat, “İnsanlar genellikle bir ekosistemin ademi merkeziyetçiliğini artırmak için daha düşük oylama gücüne sahip doğrulayıcılara yetki verir” diyor.

Doğrulayıcı olmak

Kendi staking altyapınızı kurmak karmaşık olabilir. Uygun bilgi işlem ekipmanı ve yazılımı ile bir blok zincirinin tüm işlem geçmişinin bir kopyasının indirilmesini gerektirir. Ayrıca giriş maliyeti yüksek olabilir.

Örneğin, Ethereum ağında, 31 Ocak 2022’de yaklaşık 84.000 $ değerinde olacak en az 32 ETH ile başlamanız gerekir. Bir havuz veya çevrimiçi bir hizmet aracılığıyla bahis oynamak bu tür gereksinimleri taşımaz.

Stake ne tür getiriler sunar?

Stake etmenin ödülleri kripto para birimine, koşullara (söz konusu blok zinciri ağındaki talep gibi) ve kullandığınız yönteme göre değişir. Ancak borsalar tarafından sunulan oranlar, neler bekleyebileceğiniz konusunda biraz fikir veriyor.

Örneğin Binance.US, 2022 yılının Ocak ayının sonlarında, staking algo için yıllık ödüllerin %4,5 ile %6,5 arasında değişeceğini tahmin ediyordu. Coinbase, yıllık %4 verimle algoya ve %4,5 yıllık yüzde oranında etere sahipti.

Karşılaştırma için, NerdWallet tarafından incelenen tasarruf hesaplarındaki getiriler genellikle %0,5 APY civarındadır. Federal Mevduat Sigorta Kurumu’na göre , ABD tasarruf hesaplarının ortalama faizi %0,06 APY’dir.

Stake etmek doğru seçenek mi?

Staking herkes için olmayabilir. Kriptonuzu stake edip etmeme konusunda karar vermeden önce sormanız gereken birkaç soru var.

Stake edilen kriptonuza erişmeniz gerekecek mi?

Kripto stake etme, varlıklarınızı satamayacağınız veya ticaret yapamayacağınız belirli bir süre boyunca taahhüt etmeyi içerebilir. Kriptonuzu kısa sürede taşıyabileceğinizi düşünüyorsanız, stake etmeden önce şartlara dikkatlice baktığınızdan emin olun.

Kripto paranın değişken bir varlık olduğunu hatırlamak önemlidir. Kripto staking, yatırım getirilerinde bir öngörülebilirlik ölçüsü sağlayabilirken, kripto para biriminizin piyasa değeri, stake ettiğiniz süre boyunca %20 düşerse, örneğin aldığınız ödüller çekici görünmeyebilir.

Projeye inanıyor musunuz?

Sonuç olarak, kripto paranızı stake etmeye karar vermek, bunun uzun vadede iyi bir yatırım olduğundan emin olup olmadığınıza bağlı olabilir.

Örneğin, Ethereum ağının değerine inanıyorsanız, fiyattaki günlük dalgalanmalar satış arzunuzu etkilemeyebilir. Margolis, staking’in tutunmak istediğiniz bir kripto yatırımından daha kısa vadeli değer elde etmek için yapabileceğiniz bir şey olduğunu söylüyor.

“Varlığa ilişkin temel bir temel görüşünüz olduğu için portföyünüzde [belirteçleri] tutuyorsanız, o zaman soru şudur, portföyünüzde otururken bu varlıkla ne yapmak istersiniz?” diyor.

Staking ve bununla ilgili riskler ve ödüller, bazıları için cevap olabilir.

Diğer pasif gelir biçimlerini araştırdınız mı?

Kripto stake etme, ilk yatırımdan sonra günlük çaba gerektirmeyen pasif gelir elde etmenin bir yoludur. Staking bazı kripto para sahipleri için iyi bir seçim olsa da, pasif gelir elde etmenin başka yolları da var. Bu seçeneklerden bazılarını da incelemeye değer olabilir.

Diğer yaygın pasif gelir biçimleri arasında hisse senetlerinden temettüler, tahvil faizleri ve gayrimenkul geliri bulunur.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.