Polarize Güneş Gözlüğü Nasıl Çalışır?


gözlük

Işığın düz ve pürüzsüz yüzeylerden yansıması konusu dahilinde bilgi sahibi olmamız polarize güneş gözlüklerinin nasıl çalıştığı konusunu anlamamıza yardımcı olacaktır. Işık pürüzsüz ve düz bir yüzeye çarpıp hiç dağılma ya da saçılma gözükmeksizin geri yansıması sonucunda ışık yoğunluğu artmış olacak ve bu durumda bu yoğunluk gözümüzü alıp rahatsızlık verecektir. Bu ışık yoğunluğuna uzun süre maruz kalma gibi durumları tehlikeli ve ciddi sonuçlara neden olacaktır. Bu etmenlere karşı gözü korumak amaçlı tasarlanmış polarize güneş gözlükleri, plastik lensler üzerinde ya da şeffaf cam lenslerinin üzerine kaplanmış bir kimyasal bileşikten oluşmuş bir filmdir. Küçük moleküllerden oluşan bu film tabakası birbirlerine paralel olacak şekilde hizalanmışlardır. Filtre görevi gören bu kimyasal bileşen farklı dalga boylarına sahip ışık ışınlarından yüksek yoğunluktakileri engelleyip hizalanmayan düşük yoğunluktaki ışık ışınlarının filtreden geçmesine izin verir. Böylece parlama olayı ortadan kaldırılmış olup göz sağlığı korumuş olmaktadır.

Polarize Gözlükler ve UV Koruma: İkisi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her iki gözlük çeşidi arasında belirli farklar bulunmaktadır. Farklı amaçlara hitap eden polarize güneş gözlüğü ve UV korumalı güneş gözlükleri arasında bir seçim yapmak doğru bir hareket değildir. Polarize camlı güneş gözlükleri daha çok günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkan nesnelerden gözümüze yansıyan ışık yansımalarından korumak amaçlı tasarlanmıştır. UV camlı güneş gözlükleri ise güneşin zararlı ışınlarından gözümüzü korumak amaçlı tasarlanmıştır. Polarize güneş gözlük modelleri ile parlamalar ve yansımaları azaltarak görüş kalitenizi de arttırmış olursunuz. Polarize camlı gözlükler, doğa sporları yaparken, su kenarlarında veya su yüzeyinde vakit geçirirken ya da araç kullanırken tercih edilen gözlük çeşitlerinden biri olmuştur.

Polarize Gözlüklerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Polarize gözlüklerin avantajları; televizyon seyrederken ya da bilgisayar ekranında uzun süre vakit geçirirken kullanılan polarize gözlükler bu ekranlardan göze yansıyan ışınları emerek göz sağlığını olumlu yönde korur. Aynı zamanda yüksek kaliteli optik performansı ile görüş kalitesini arttırır, renk solmaları gözlemlenmez, dayanıklıdır, diğer güneş gözlüklerine göre daha hafiftir, yansıyan ışık hüzmelerini süzer ya da yansımasını engeller, parlama ve yansımalardan kaynaklı oluşan göz rahatsızlıklarının neredeyse %99 önlemektedir. Polarize güneş gözlüklerinin dezavantajları; uykusuz ve yorgun bireylerin araç kullanırken polarize güneş gözlüğü kullanması tehlike yaratabilir. Bu nedenle koyu tasarımlı modelleri bulunan bu cam çeşidini kullanmaları uyku düzeylerini arttıracağından kullanımı tavsiye edilmez. Sık sık baş ağrısı çeken kişilerinde bu gözlük cam modelini kullanması onlara sıkıntı yaşatabilir. Yansıma ve parlama durumlarını engelleyen polarize gözlükler baş ağrısına neden olabilir.

Polarize Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İlk olarak 1940’lı yıllarda fotoğraf çekimlerde dağılan ışık saçmalarını engellemek amacıyla kullanılmıştır. Daha sonra kullanım alanı genişleyerek birçok farklı dalda kullanımı mevcut duruma gelmiştir. Ancak polarize güneş gözlüğü seçerken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi koyu renk modelleri bulunan bu gözlük çeşidinde seçim yaparken kullanım alanına göre dikkat edip özen gösterilmelidir. Sadece görünüşüne aldanıp estetik durmasına özen gösterilen ancak kişiyi rahatsız eden gözlük tipinin ısrarlı kullanımı doğru bulunmamaktadır. Bu nedenle seçilen gözlük modeli ve rengi günlük yaşamda sizi rahat ettirecek bir model olmalıdır. Bunun yanı sıra kapalı ve sisli havalarda koyu renk tonları bulunan polarize güneş gözlüklerinin kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Polarize Güneş Gözlükleri Hangi Aktiviteler İçin Uygundur?

Polarize güneş gözlükleri metal, demir, cam ya da flaş gibi ışık yansımasını sağlayacak durumları engellemek amaçlı kullanılır. Bu nedenle kullanım alanı da çeşitlilik sunmaktadır. Tüm açık hava etkinliklerinde kullanımı popüler olan polarize güneş gözlükleri aynı zamanda kürek, balık tutma, golf oyun sahalarında veya koşu esnasında da kullanımı tercih edilmektedir. Ayrıca karlı havalarda veya aşırı güneşli havalarda araç kullanırken diğer araçlardan yansıyan ışınlardan korunmak için kullanımı uygundur. Sağlık konusundaki en büyük katkısı ise katarakt ameliyatlarından sonra hassas durumda olan gözlerin ışığa karşı korunmasına yardımcı olur. Farklı stillerde çerçeve ve mercek renkleri bulunan polarize güneş gözlüklerinin unisex modelleri de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra model çeşitliliği çok olan polarize güneş gözlüğü erkek ve polarize güneş gözlüğü kadın kategorisinde yer alan tasarımları da https://www.ozkanoptik.com/ adresinden inceleyebilirsiniz.