Özgür Bilgi Kanalı

Renk Seçimleriniz Ne Kadar Doğru?

Moda çok geniş bir konu olmasına karşın bazı temel unsurlar her zaman önemini ve varlığını korur. Özellikle de renkler modanın her yıl değişmez en temel unsurudur. Fakat bir çok kadın bu temel unsura yeterince dikkat etmemekte ve renk konusunda her zaman bazı temel kuralları dikkate aldığı için hata yapmaktadır. Oysa ki modaya uymasanız dahi renk seçimi konusunda dikkatli olmanız durumunda çok şık, dikkat çeken bir kombin yapmanız mümkün olacaktır. Bu nedenle sizlere renk hususunda dikkat edebileceğiniz bazı öneriler hazırladık. İşte, 5 madde de doğru renk kullanımı konusunda öneriler.

1) Ten Renginizi İyi Kullanın

Giyeceğiniz elbise her ne olursa olsun mutlaka ten renginiz ile uyumlu olmalıdır. Eğer zıt bir renk tercih edecekseniz de, gene ten renginize göre hareket etmelisiniz. Nitekim ten renginiz sizin aynanızdır ve seçeceğiniz diğer renkler ten renginizden tamamen bağımsız olursa ciddi bir uyumsuzluk söz konusu olacaktır. Özellikle de hafif dekolte içeren giysilerde ten rengi ile uyumlu hareket etmemeniz halinde iki farklı tonda bir görünüm oluşturmanız kaçınılmaz olacaktır. Ya elbiseler ya da ten renginiz daha fazla ön plânda olacaktır ki buda görsel açıdan istediğiniz şıklığı elde etmenizi engelleyecektir.

2) Aksesuarların Renklerini Doğru Seçin

Aksesuarlar bazen küçük detaylar olarak görünür ve bir çok kadın pek fazla önem vermez bu konuya. Oysa ki bu çok yanlıştır. Aksesuarlar doğrudan tüm renkleri etkiler. Örneğin açık renkli bir abiye tercih edebilirsiniz. Ama aksesuarları sadece koyu tonlarında kullanırsanız istemeden uyumsuz bir görüntü elde etmiş olursunuz. Bu uyumsuz görüntü tam olarak modaya aykırı olacaktır. Bu nedenle aksesuar seçiminde ten rengi ve elbise rengi gibi unsurları mutlaka ön plânda tutmalısınız.

3) Renkleri Zıt Yönde Kullanmak

Bazen renkleri sadece uyumlu yönde kullanmak yetmeyebilir. Zıt kutupları bir araya getirmek çok daha şık ve dikkat çeken bir görüntü elde etmenizi sağlayabilir. Bu nedenle ten renginizi, seçeceğiniz elbise ve ayakkabı rengi, aksesuarlar renklerini zıt tonlarda tercih ederek hem farklı, hem de zıt olmasına rağmen bir uyum yakalamış özel bir izlenim verme şansına sahip olursunuz. Özellikle farklı olmak istiyorsanız doğru bir seçenek olacaktır bu durum sizin için.

4) Saç Renginizi Dikkate Alın

Saç rengi, ilk anda dikkat çeken en temel renktir. Ten renginiz ya da üstünüzdeki diğer unsurların rengi her ne olursa olsun karşınızda ki kişiler ilk aşamada saç renginizi algılar. Haliyle bu algılamadan sonra saç rengi ile uyum içerisinde bir kombin, renk düzeni sunmanız karşı taraf için daha uyumlu bir izlenim yaratacaktır, sizi daha şık gösterecektir. Ayrıca saç renklerinin saç şekilleri ile uyumlu olması gerektiğini de asla unutmayın. Zira her renk, her modele uyumlu değildir. Örneğin kıvırcık ve salaş görünümlü bir saç modeline asla kızıl renk gitmeyecektir. Böyle bir hata yapmanız da giysileriniz dahil tüm unsurları olumsuz olarak etkileyecektir.

5) Mevsime Göre Hareket Edin

Mevsimler renklerin en temel yönlendiricisi olarak bilinir. Haliyle her mevsimin bazı temel renkleri vardır ve bu renkler modanın akışına göre değişiklik gösterebilir. Sizler de renk seçiminde hem mevsime hem de o mevsimin renk modasına göre hareket ederek, yukarıda ki diğer 4 maddeyi de dikkate alarak çok daha doğru bir karar verebilirsiniz. Özellikle de gündelik iş hayatınız da mevsimi dikkate alarak hareket etmeniz sizlere büyük fayda sağlayacaktır. Hem daha şık hem de dikkat çeken bir renk kombini elde etmenize büyük katkı sağlayacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.