Saç Boyarken Nelere Dikkat Etmeli ?


Saçlarını boyayan bayanlar, saçlarınızı boyarken dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz? Saç boyarken dikkate alınması gerekenler neler? Saç boyama teknikleri hangileri?Bu soruların cevabı burda. Detaylarına gelin beraber bakalım: Her işin başı sağlık.

Öncelikle saç boyasına karşı alerjiniz var mı? Alerjinizin olup olmadığını anlamak için az bir boyayı karıştırarak kol içi gibi hassas bir bölgenize boyayı sürerek denemelisiniz. Kullanacağınız saç boyası saç diplerinizde yanmalara, saçınızın dökülmesine, kepeklenmesine de sebep olabilir. Bunlar ciddi problemlerdir ve bu nedenle boyanızın Kontrol Edilmiş Doğal Kozmetik (BDİH) sertifikasının olmasına dikkat edin.

Boya seçimi de oldukça önemlidir. Doğru saç rengini nasıl tespit edeceğiz. Saçınızı boyamak istediğiniz rengi seçerken göz renginiz ve ten renginiz seçiminizi etkileyen en önemli unsurlardır. Ayrıca boya kutusunun üzerinde gördüğünüz renk siz de öyle durmayabilir. Tercihinizi markanın renk kataloguna bakarak yapmanız ise istediğiniz saç rengine sahip olmanızı sağlar. Beyaz tenli bir bayansanız küllü renkleri kullanabilirsiniz. Buğday tenliyseniz daha koyu tonlar tercih edebilirsiniz. Örneğin; kahve tonları, bakır rengi, kestane rengi gibi. Saçlarınızı boyamdan önce saçlarınızın bakımlı olduğuna dikkat etmelisiniz. Kırıkları varsa saçlarınızı kestirmlisiniz. Saç tipinize uygun bakım kremleri uygulayabilirsiniz. Bu bakım işlemini doğal yöntemlerle de yapabilirsiniz.

Saçlarınız sertse zeytinyağı sürerek yumuşamalarını sağlayabilirsiniz. Saçlarınızı boyayacağınız renge karar verdiyseniz artık saçlarınızı boyamaya geçebilisiniz. Saçlarınızı boyadıktan sonra istediğiniz gibi bir renk olduysa bu rengi korumak için uygun şampuanlar kullanmalısınız. Saçlrınıza zarar verecek işlemlerden kaçınmalısınız.