E-devlet miras sorgulama nasıl yapılır?


Günümüzde vatandaşlara çeşitli alanlarda hizmet vererek hayatı kolaylaştıran E-devlet sisteminde veraset ilamı olarak da bilinen E-devlet miras sorgulamasının nasıl yapıldığını anlattık.

Sigorta sorgulama, soy ağacı çıkarma gibi sık sık yeni hizmetleri vatandaşlar ile buluşturan e-devlet sisteminde daha birçok uygulama mevcut. Bunlardan bir tanesi de Adalet Bakanlığı’nın yapmış olduğu çalışma ile ortaya konulan miras sorgulama işlemidir. Artık isteyen kişiler sisteme giriş yaparak kendilerine kalan bir miras olup olmadığını öğrenebilirler. Veraset İlamı bölümünden yapılan e-devlet miras sorgulama sisteminin nasıl yapılacağını çok basit bir şekilde sizlere anlatacağız. Ancak ilk olarak E-devlet giriş nasıl yapılır, e-devlet şifresi nasıl alınır gibi soruları cevaplayarak başlayalım.

E-DEVLET GİRİŞ SİSTEMİ

Miras sorgulama ve daha pek çok uygulamaların yer aldığı e-devlet sistemine www.turkiye.gov.tr adresinden erişim sağlayabilirsiniz. Bu sayfa açıldıktan sonra sisteme giriş yapmanız gerekiyor. TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazdıktan sonra işlem tamamlanır. E-devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden öğrenebilirsiniz. Bu şifre ile sisteme girdik sonra kendinize özgü yeni bir şifre oluşturacaksınız. Ayrıca sisteme kayıt ettirebileceğiniz E-imza veya mobil imza ile de e-devlet giriş işlemlerini yapabilirsiniz. Eğer e-devlet şifrenizi unutursanız, cep telefonunuzun sisteme kayıtlı olması durumunda buradan doğrulama yaparak yeni şifre alabilirsiniz. Böylece tekrar PTT’ye gitmek zorunda kalmazsınız. Mobil imza ya da elektronik imza girişine sahipseniz yeni şifrenizi bunlar sayesinde de oluşturabilme şansınız var.

https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilami-sorgulama

E-DEVLET’TE MİRAS SORGULAMA

E-devlet sistemi üzerinde aktif hale getirilen bir diğer yenilik miras sorgulama özelliği oldu. Bunun için öncelikle e-devlet sistemine kişisel bilgilerinizi ve şifrenizi girmeniz gerekiyor. Ardından aile büyüklerinden bir miras kalıp kalmadığını öğrenmek için sitedeki kategorilerden ‘Veraset İlamı Sorgulama‘ menüsüne tıklayın. Karşınıza doldurulması için tek bir boş alan çıkacak. Burada miras bıraktığını düşündüğünüz kişinin TC kimlik numarasını yazarak miras sorgulama işlemini başlatabilirsiniz. Eğer miras kalma durumu varsa açılan ekranda konu ile ilgili tüm verilere ulaşabilir, arzu ederseniz çıktısını alabilirsiniz.