Özgür Bilgi Kanalı

Bilgisayarlarla çok fazla ilişkide olmayan arkadaşlarımızın son zamanlarda sıkça BIOS ayarlamalarıyla ilgili sorular sorduklarını görüyorum.

Özellikle bilgisayarlarının BIOS’larına girip CD sürücülerini öncelikli Boot (açılış) aygıtı nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. Bu ve buna benzer sıkıntı çeken arkadaşlara yardımı olması dileğiyle ufak bir belge hazırladım. Umarım işinize yarar.

AMIBIOS (American Megatrends)

Bilgisayarınızdaki BIOS üreticisiAMIBIOS (American Megatrends)ise, bilgisayarın açılışı sırasında (RAM testi yapılırken) klavyedenDELtuşuna basarak BIOS’a girebilirsiniz. Karşınıza gelen BIOS ana menüsündenBootbölümünü seçin.

Bu ekrandakiBoot Device Prioritybölümündeki1st Boot DeviceseçeneğiniCDROMolarak ayarladıktan sonra kaydedip çıkın ve sisteminizi yeniden başlatın. Artık bilgisayarınız ilk olarak CDROM’a bakacak ve orada Pardus Kurulan ve/veya Pardus Çalışan CD varsa onunla başlayacaktır.

Phoenix Award Bios

Bilgisayarınızdaki BIOS üreticisiPhoenix Award Biosise, bilgisayarın açılışı sırasında (RAM testi yapılırken) klavyedenDELtuşuna basarak BIOS’a girebilirsiniz. Karşınıza gelen BIOS ana menüsündenAdvanced Bios Featuresbölümünü seçtiğinizde karşınıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecektir.

Bu ekrandakiFirst Boot DevicebölümünüCDROMolarak ayarladıktan sonra kaydedip çıkın ve sisteminizi yeniden başlatın. Artık bilgisayarınız ilk olarak CDROM’a bakacak ve orada Pardus Kurulan ve/veya Pardus Çalışan CD varsa onunla başlayacaktır.

Dell

Eğer bilgisayarınızDellmarkaysa, bilgisayarın açılışı sırasında klavyedenF2tuşuna basarak BIOS’a girebilirsiniz. Karşınıza gelen BIOS ana menüsündenBoot sequencebölümünü seçtiğinizde karşınıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecektir.

Bu ekrandaki+vetuşlarına basarak 1. sırayaIDE CDROM DEVICEgelecek şekilde ayarladıktan sonra kaydedip çıkın ve sisteminizi yeniden başlatın. Artık bilgisayarınız ilk olarak CDROM’a bakacak ve orada Pardus Kurulan ve/veya Pardus Çalışan CD varsa onunla başlayacaktır.

PhoenixBIOS

Bilgisayarınızdaki BIOSPhoenixBIOSise, bilgisayarın açılışı sırasında klavyedenF2tuşuna basarak BIOS’a girebilirsiniz. Karşınıza gelen BIOS ana menüsündenBIOS FEATURES SETUPbölümünü seçtiğinizde karşınıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecektir.

Bu ekrandakiBoot SequencebölümünüA, CDROM, Csırasıyla ayarladıktan sonra kaydedip çıkın ve sisteminizi yeniden başlatın. Artık bilgisayarınız ilk olarak CDROM’a bakacak ve orada Pardus Kurulan ve/veya Pardus Çalışan CD varsa onunla başlayacaktır.

Pardus kurulumunu adım adım takip edebileceğiniz bir rehberi İlk Adımlar bölümündeki Pardus 2009.2 Nasıl Kurulur?belgesinde bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.