Özgür Bilgi Kanalı

Arapça’dan dilimize girmiş bulunan beka kelimesinin anlamı insanlar tarafından oldukça merak ediliyor. Bugün, beka ne demek ve bu kelimenin kullanım alanları neresidir sorularına cevap arayacağız.

Günümüzde onlarca farklı dilin birbirinden coğrafi vb. sebeplerden ötürü etkileniyor. Diller arası kelimeler kimi zaman küçük kimi zaman büyük değişikliklere uğrayarak yeni bir hal kazanıyor. İngilizce, Farsça, Yunanca, Rusça bizim dilimizin etkilediği ve etkilendiği dillerden bazılarıdır. Özellikle Arapça ise Türkçe’nin en çok kelime alışverişi yaptığı, iletişimde bulunduğu dildir. Binlerce Arapça kökenli kelime artık ana dili Türkçe olan insanlar tarafından benimsenmiş durumda. Aynı şekilde Türkçe’den de Arapça’yı etkileyen sözcükler bulunuyor. Anlattığımız örneğe bağlı kalarak Türkçe’de oldukça sık kullanılan bir kelimenin anlamını açıklayacağız. Arapça’dan kazanmış olduğumuz bekanın anlamı nedir, beka ne demektir?

Siyasette Beka Nedir?

Beka ne demek sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Dil içerisinde de sıklıkla kullanılıp karşımıza çıkan bu kelime, anlamı itibariyle de kendine cümlelerde yer buluyor. Türk Dil Kurumu (TDK) gibi sözlükler içerisinde kalıcılık, ölmezlik, sonsuzluk anlamlarına gelen beka sözcüğü, siyasi söylemlerde bile karşımıza çıkıyor. Ülkelerin, devlet, hükümet ve milletlerin bekalarını sürdürebilmeleri noktasında bu kelime politikacılar arasında bile gündem konusu oluyor. Bunun için beka ne demek sorusunun cevabını öğrenip konuya hakim olarak gündemi ve konuşulanları çok daha iyi kavrayabilirsiniz. Hatta ünlü yazar, hikayeci Ömer Seyfettin de bir yazısında bu konu ile ilgili olarak beka kelimesine şu şekilde yer vermiştir: “Memleketin, devletin bekası senin elinde…”

Peki, beka kavramı başka nerelerde karşımıza çıkıyor? Özellikle eski Türk kültüründen gelen ve günümüzde halen kullanılmakta olan Devlet-Ebed-Müddet üçlemesiyle de bir nevi bekaya işaret edildiğini görüyoruz. Sonsuz olan devlettir anlayışı Türk geleneklerinde beka kelimesi ile birlikte bu üçlemenin yanı sıra kullanılmıştır. Yani anlatılmak istenen düşünceyi; devletlerin sonsuz bir güç olduklarını unutmamaları, varlıklarını korumaya yönelik her adımı atmaktan çekinmemeleri gerektiği olarak özetleyebiliriz. Vatanın ve milletin hem iç hem de dıştan gelen tehditlere boyun eğmemesi, bayrağına sahip çıkması da beka kelimesinin ve anlamının getirdiği gerekliliklerden sadece birisidir.

Tasavvufta Beka Ne Demek?

Siyasette ve sosyal yaşamda kendine yer edinen beka kelimesi, aynı zamanda dini alanda da kullanılmıştır. Peki, tasavvufta beka ne demektir, bu kelime neyi ifade etmektedir? Bireyin tüm beşeri hislerini uyandıran vazgeçilmesi nefsinden uzaklaşarak arınması ve tamamen manevi bir ruha bürünmesine tasavvufta beka billah denilir. Alimler tarafından tarikatların varoluşu da bu kavramla birlikte açıklanmaktadır.

Bu yazımızda sizin için beka ne demek sorusunun cevabını açıkladık. Kelimenin sonsuzluk, var olmak, varlığın sürdürülebilir olması anlamlarını taşıdığına değindik. Ayrıca bekanın dilimizde nerelerde, hangi noktalarda kullanıldığını inceledik. Siyasi ve dini perspektiflerden bu kelimenin ifade ettiklerini, taşıdığı önemi, söylemlerdeki kullanılış biçimlerini öğrenmiş olduk.

 Creative Commons Atıf-Gayri Ticari-Aynı Lisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.