Özgür Bilgi Kanalı

Dilimizde pek de popüler olarak kullanılmayan kelimeler zaman zaman insanlar tarafından merak ediliyor. Biz de bugün o kelimeler içerisinde yer alan hercai kelimesinin anlamını, hercai ne demek sorusunun cevabını arayacağız.

Hem ekranlarda yayınlanan ve çok sevilen bir diziye hem de bir çiçeğe adını vermesi sebebiyle hercai ne demek sorusuyla sıklıkla karşılaşıyoruz. Biz de bugün önce kelimenin Türk Dil Kurumı (TDK) tarafından belirtilen anlamını sonra da hercainin etkileyici isim hikayesini mercek altına alacağız.

HERCAİ KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR?

İlk olarak hercai ne demek sorusunun cevabını verelim; hercai, aşk konusunda vefasızlık gösteren kişilere verilen isimdir. Bunun yanı sıra aklınıza gelebilecek her konuda kararlı bir duruş sergileyemeyen, işin sonunu getirmekten aciz kimseler için de kullanılabilir.

HERCAİ KELİMESİNİN HİKAYESİ

Kısaca gelgeç, vefasız olarak da açıklayabileceğimiz hercai kelimesinin anlam hikayesi ise oldukça enteresan. Bir rivayete göre seneler evvel kırlarda yetişen iki adet çiçek birbirlerine gönül verirler. Çiçeklerin doğasında bulunduğu gibi, bahar gelince bu iki kır çiçeği bütün cinsleri gibi açarlar. Bir gün bahar mevsiminin başlarında iki çiçekten biri diğerine, baharda açmak yerine kışın ortasında açmayı teklif eder. Böylece bu iki çiçek, diğer cinsleri uykudayken açarak tüm doğaya hakimiyet kurabilirler. O mevsimde açan nadide çiçeklerden biri olurlar. Bu teklifi iki çiçek de onaylayıp beklemeye başlarlar.

Zaman geçer ve çiçeklerden biri açmak için kış olmasını bekler… Diğeri ise vefa göstermez ve o bahardan sonra yaz mevsiminde açar. İşte bu hikayeden sonra söz verdiği gibi kışı bekleyip o mevsimde açan nadir çiçeğe kardelen ismi verilir. Sözünde durmayan, güvenilmeyen ve yazın ortasında açan çiçeğe ise hercai denilir. O yüzden geçmişten günümüze geldiği şekliyle hayırsız sevgiliye de hercai denir. İşte hercai ne demek sorusunun cevabı ve hikayesi yukarıda anlatıldığı gibidir.

HERCAİ ATV DİZİSİ VE OYUNCULARI

Hercai ne demek diye soru soran pek çok kişi, bu merağa ATV ekranlarında yayınlanan MİA Yapım imzalı bir dizi sebebiyle tutuluyor. Peki, Hercai oyuncuları kimler? Başrollerinde Ebru Şahin, Serhat Tutumluer, Oya Unustası, Ayda Aksel, Duygu Yetiş, Gülçin Santırcıoğlu, Cahit Gök, Ahmet Tansu Taşanlar ve Akın Akınözü’nün yer aldığı dizi, Mardin’in Midyat ilçesinde çekiliyor. Dizinin yönetmenliğini ise Cem Karcı ve Benal Tairi yapıyor. 2019 senesinde yayınlanmaya başlayan dizi, 2020 itibariyle de her cuma gecesi ekranlarda boy göstermeye devam ediyor. İşte bu sebeple reyting rekorları kıran dizinin izleyici kitlesi hercai ne demek sorusunun cevabını arıyor.

Bu yazıda size hercai kelimesinin anlamını, insanların neden bu kadar çok hercai ne demek diye sorma sebebini anlattık. Üzücü bir hikayeye sahip olan kelimenin günümüzde aynı adla yayınlanmaya başlanan dizi sayesinde sıklıkla kullanılması ile karşılaştık. Fars kökenli kelime artık pek çok yarıda bırakma, hayırsızlık yapma durumunda kullanılıyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.