Özgür Bilgi Kanalı

Özellikle iş hayatında bulunan kişilerin karşılaştığı üzücü bir duruma mobbing denir. Mobbing ne demek, bu durum nasıl anlaşılır? Mobbingin cezası nedir?

Kadın ya da erkek fark etmeksizin çalışma ortamında, ekibinden ya da patronundan psikolojisini kötü davranışlar sebebiyle bozacak tüm davranışlara mobbing denilir. Kişinin duygusal bir çöküntü içerisine sokulması, küçümseme, yıldırma kısaca ruhsal şiddet uygulanması da mobbing yapılmasına sebebiyet verir. İlk olarak hayatımıza 1984 senesinde giren mobbing kavramı, son yıllarda oldukça sık bir şekilde ana haberlerden gündelik konuşmalarımıza kadar her yerde karşımıza çıkıyor. Bu sebeple mobbing ne demek sorusunun cevabını vererek yazımıza başlayabiliriz.

Mobbing Nedir?

İsveçli bir bilim insanı olan Dr. Heinz Leymann’ın “İş Hayatında Güvenlik ve Sağlık” adıyla yayınladığı raporunda mobbing kavramı ile tanışıyoruz. Hizmet sektörü, memuriyet, ticaret, sanayi vb. alanlarda çalışanlar arasında belli bir hiyerarşi düzeni bulunur. Zaman zaman kötü niyetli kişiler tarafından aynı düzeyde bulundukları başka bir kişiye ya da alt kademesinde çalışan insanlara ruhsal anlamda kötü hissettirecek davranışlar yapılmaktadır. Çalışma ortamını ve mobbinge maruz kalan kişiyi kötü bir duruma sokan olumsuz davranışlar, zaman zaman büyük sorunları sonuç olarak doğurabilmektedir. Psikolojik saldırı olarak nitelendirebileceğimiz bu konu hakkında tüm ayrıntıları ve mobbing ne demek sorusunun cevabını öğrenerek siz de karşılaşacağınız durumlarda neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Alay edilme, aşağılanma, küçümsenme ya da siz yokmuşsunuz gibi takılınan tavırlar mobbinge birer örnektir. Bu tarz davranışlar sürekli olarak patronunuzdan bile geliyor olsa, mobbinge uğradığınızı kabul etmek zorundasınız. Peki, mobbinge uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

Mobbing Yapmanın Cezası Var mı?

Düşey, yatay ve dikey olarak üç kategoriye ayrılan mobbing; uygulanan kişilere bağlı olarak farklı değerlendirilir. Düşey mobbing, üst düzey çalışanın ekibinde çalışan alt kademeye uyguladığı psikolojik saldırıdır. Bu tarz taciz, mobbingin en yaygın çeşidi olarak biliniyor. Dikey mobbinge az rastlasak da astların üstlerine uyguladığı baskı olarak açıklayabiliriz. Yatay mobbing türünde ise kişinin kendisi ile aynı hiyerarşi basamağında yer alan bireylere yaptığı ruhsal baskı görülür. İş hayatının hırsları, yükselme arzusu bu mobbing şekline sebep olmaktadır.

Yukarıda saydığımız durumlardan herhangi birine maruz bırakıldığınızda hakkınızı hukuk yoluyla arayabilirsiniz. Mobbing yapmak Türk Ceza Kanunu’nun 94. maddesince yasalara dahil edilmiştir. Buna göre çalışma ortamında görülen ruhsal baskı sonucunda 3 seneden 12 seneye kadar artarak devam eden bir ceza sistemi mevcuttur. Baskıların cinsel taciz boyutuna taşınmış olması ise ceza süresini 10-15 yıl aralığında belirleyecektir. Karşılaşacağınız her durumda, size uygulanan gerçek bir baskı varsa siz de hakkınızı hukuksal yollardan aramaktan çekinmeyin.

Bu yazımızda size mobbing ne demek sorusunun cevabını verdik. Ayrıca mobbingin ne demek olduğunu, bu durumun sebeplerini, örneklerini, çeşitli durumlara göre derecelendirilmelerini ve yasalarla belirlenen cezalarını anlattık.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.