Özgür Bilgi Kanalı

Bireylerin birbirlerine sık sık kullandığı bir kelime olan narsist, pek çok insan tarafından tam anlamıyla bilinmiyor. Bu sebeple narsist ne demek konulu yazımızı okuyarak kelimenin ifade ettiklerini öğrenebilirsiniz.

Narsist ne demek sorusuna ilk olarak vereceğimiz cevap, kişinin kendisine tapacak derecede değer vermesi olacaktır. Elbette bireylerin kendi özdeğerlerinin farkında olması gereklidir. Ancak bu durum, kendine aşık olma derecesinde bir egoya dönüşürse narsistlik olarak adlandırılır ve sorun yaşanır. Genel itibariyle bu yazıda narsist insanların özelliklerinden, narsizmin tedavi edilip edilemeyeceğinden bahsedeceğiz.

Narsist Kişilik Nedir?

Birden farklı anlamlara gelse de kısaca Narsist ne demek sorusuna cevap olarak bireyin hayatın odak noktasına kendisini almasını ve tapma durumunda olmasını söyleyebiliriz. Giderek büyüyen ve tehlikeli bir boyut kazanan narsistlik, bir kişilik bozukluğu haline gelebilir. Ünlü filozof Sigmund Freud da bu psikolojik rahatsızlık olarak adlandırabileceğimiz durumla ilgili açıklama yapmıştır. Narsizmi dış dünyadan soyutlanan libidonun (cinsel enerji) egoya (ben) yönlendirilmesi olarak tanımlayan düşünür; konu hakkında en isabetli noktaya değinen kişi olmuştur.

Türk Dil Kurumu’nun özsever olarak açıklamış olduğu narsist kişilik, kendisinden başka hiç kimsenin istekleriyle ihtiyaçlarıyla ilgilenmez. Tek hayat gerçeği kendisi ve istekleridir. Bu sebeple kimsenin hakkına ve sınırlarına da saygı göstermezler. Emellerine ulaşamadığı zaman kendisini değersiz hisseder, çöküşe geçerler. Duruma göre saldırganlık ya da kendisine veya çevresine zarar vermede görülebilir. Her ortamda en çok konuşulan, görünen ve övülen kişi olmak isterler. Kendilerini beğenmiş olan bu bireyler, çevresindekilere kıskançlık duygusu beslerler. Genel olarak narsist insanların nasıl bir ruh haline sahip olduklarını, narsist ne demektir sorusunun cevabını anlattık. Şimdi de narsist kişilik bozukluğunun tedavisi var mı, varsa nasıl bir yol izlenmelidir gibi konuları inceleyeceğiz.

Narsizm ve Tedavisi

Eski Yunan mitolojisinde yer alan ve kendi yansımasına aşık olan Narcissus’tan günümüze gelen narsistlikte, kişinin kendine olan aşkını anlatabilmek için aynalar sembol olarak kullanılır. Peki, narsist kişilik bozuluğunun bir tedavisi var mı?

Tedavi noktasında zor da olsa gelişmeler kaydedilebilir durumdadır. Bireyin kişiliğinin bir parçası haline getirdiği narsist özellikler, öncelikle kabul etme aşaması ile tedavi edilebilir. Psikiyatristlerin önem vermesi gereken nokta, yapay benlikten asıl benliği bulup çıkarmak ve onun üzerinde çalışmalar yapmaktır. Narsist birey ancak bu yönde bir tedavi ile düzeltilebilir. Ya da belirli aralıklarla psikolojik tedavi amaçlı terapiler alabilir. Asıl benliğin ortaya çıkması bu terapiler sayesinde de başarılabilir. Kişinin özgüvenine kavuşabilmesi, özündeki kişiliği ortaya çıkarabilmesi buna bağlıdır. İlaçla tedavi etme yöntemi ise kesin değildir. Ancak kaygı giderici ilaçlar doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

Bu yazımızda genel olarak narsist ne demek sorusundan yola çıkarak bu sözcüğün anlamlarını inceledik. Sonrasında narsist kişilik bozukluğunun özelliklerini ve narsizim tedavisini anlattık.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.