Özgür Bilgi Kanalı

Özellikle sosyal medya kullanan kişilerin hakim olduğu belli başlı kavramlar mevcuttur. Bugün tam olarak anlamı bilinmeyen kavramlardan tbt’yi öğreneceğiz. Tbt ne demek, tbt’nin açılımı nedir?

Gelişen teknoloji ile birlikte internet hayatımızın her alanında kendine yer edindi. Sosyal medya plaformları Instagram, Twitter, YouTube, Facebook gibi sitelerde kişiler gününün birçok saatini geçirir oldu. Hal böyle olunca hayatımıza da bu mecralar sebebiyle yeni kavramlar girmiş oldu. Tbt de tüm Instagram kullanıcılarının yakından takip ettiği bir hashtag yani etiket oldu. Peki, tbt ne demektir? Tbt’nin açılımı ve anlamı nedir?

Tbt’nin Açılımı Nedir?

Sürekli olarak sosyal medya hesaplarını kullanan ya da Instagram’daki akışa ayak uydurmak isteyen biri isen tbt olayına hakim olman gerekiyor. İlk olarak hastag nedir onu bilmelisin. Kelimenin başına # sembolü koyularak oluşturulan hastag yani etiket, aynı konu hakkında atılan fotoğrafları tek bir yerde toplamaya yarar. Tbt de aslında popüler bir Instagram etiketidir. Tbt’nin açılımı ve tam ismi ise Throw Back Thursday’dir. Perşembe günleri eski anılarını hatırlatan bir fotoğraf paylaşmayı gerektiren bu durumda, post altına mutlaka etiket olarak #tbt yazmak gerekiyor. Böylece kişi eskiye olan özlemini, o zamana ait bir kare ile tbt yaparak, perşembe günler yad ediyor. Kullanıcılarına nostalji etkisi yaratan bu akım, tabii ki her Instagram kullanıcısı tarafından bilinmiyor. Ana sayfalarında, takip ettikleri kişilerin paylaşımlarında #tbt yazısını gören bireyler, tbt ne demek sorusunu soruyor. Biz de bu durumda olan kişiler için tbt’nin açılımını ve amacını anlatmak istedik.

Tbt Nasıl Yapılır?

Çok kısa bir süre içerisinde milyonlarca kişi tarafından yapılan tbt uygulaması, özellikle yerli ve yabancı onlarca ünlü ismin katılımıyla çığ gibi büyüdü. Bundan dolayı kendileri de tbt yapmak isteyen kişiler oldu. Kısaca tbt’nin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

Haftanın her perşembe günü yapabileceğin bu etiket paylaşımı için öncelikle eskilerden bir fotoğraf seçmen gereklidir. Bu fotoğrafı Instagram ana sayfanda post olarak paylaşma için düzenleyebilirsin. Son olarak postu paylaşmadan önce açıklama bölümüne #tbt yazman gerekiyor. Artık fotoğrafını Instagram takipçilerin ile buluşturma zamanı! Eğer kullanıcı hesabın herkese açık ise, etiketlemiş olduğun o fotoğraf dünyadan milyonlarca insanın tbt hashtag’ini kullandığı alanda görünür olur. Büyük ilgi gören tbt yapımı, sadece Instagram’da değil Facebook ve Twitter’da da kullanılır durumdadır.

İlk Tbt Ne Zaman Yapıldı?

İnternet üzerinden takip edilebildiğine göre ilk tbt paylaşımı, 2011 senesinde yapıldı. Nice Kicks adında bir sayfa tarafından perşembe günleri vintage basketbol ayakkabıları paylaşımı yapılmış ve bu postlara Perşembe Gününden Bir Kesit anlamına gelen tbt etiketi konulmuştur. Bu tarz eskiye dönük paylaşımları perşembe haricinde bir günde yapacaksanız, sadece #tb yazmanız yeterli olacaktır.

Bu yazımızda size tbt ne demek sorusunun cevabını, geniş çerçevede bu akımın ilk nasıl başladığını, amacını ve diğer detaylarını aktardık.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.