Özgür Bilgi Kanalı

İnsanlar tarafından sıklıkla kullanılan ancak anlamı tam olarak bilinmeyen kelimeler mevcut. Vuslat da bunlardan birisi. Peki, vuslat ne demek? Vuslat kelimesinin anlamı nedir?

Günümüzde dilimize başka coğrafi bölgelerden, dil ailelerinden gelmiş çok sayıda kelime var. Bunların yanı sıra oldukça zengin bir dil olan Türkçe’de içerisinde aynı anlamı ifade eden onlarca kelimeye sahip. Her durumu, olayı, nesneyi ve duyguyu tanımlayabilecek sözcükler ya da sözcük öbekleri mevcut. Vuslat da başka bir dilden bizim kullanım alanımıza girmiş kelimelerden sadece bir tanesi. Bugün, vuslat ne demek, hangi alanlarda neleri ifade etmek için kullanılıyor onu öğreneceğiz.

Vuslat Nedir?

Vuslat ne demek sorusunun cevabı olarak genellikle kavuşma, kavuşmak kelimeleri kullanılır. Bu anlamda kavuşmak, manevi olarak da beşeri olarak da karşımıza çıkar. Kavuşma durumu, sadece insanın insana ulaşmasını ifade etmez. İnsanın manevi yolculuğunu, bu süreç sonunda ulaşacağı değeri de anlatır. Genel anlamıyla vuslat; insanın aklıyla kalbiyle birlikte iyiliğe yönelmesi, ona erişmesidir.

Tasavvufta Vuslat Ne Demek?

Dilimize Arapça’dan girmiş bir sözcük olan vuslat, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından da açıklanmıştır. Kavuşmanın yanı sıra ulaşmak, yetişmek anlamlarına da gelen bu kelime günlük hayatta olduğu gibi tasavvufta da kendisine kullanım alanı buluyor. Sevgiliye kavuşma tanımını manevi olarak değerlendirdiğimiz bu noktada vuslat; kulun Allah’a yani en sevgilisine kavuşmasını anlatıyor. Birey bu yolu düstur edindiği taktirde en sonunda hedefine, vahdete ulaşır. İkilikten tekliğe, yani Allah’a kavuşulur. Burada edineceği düsturda iyiden yana olup kötülükten uzak kalmak, şeytanın vesveselerinden arınmak gereklidir. Tasavvufta vuslat ne demek diyenler için özet geçecek olursak, Allah’a kavuşup onunla birlikte olmak demektir. Buna ulaşmayı başaran tasavvuf ehillerine vasıl denir. Hedefe kavuşan kişi vuslata ermiş yani artık vasıl olmuştur. Vasıllığın yanı sıra talib, mürİd ve salik kademeleri de vuslatın birer parçasıdır. Tasavvufa bu adımları takip ederek arzu edilen kavuşma yaşanılır.

Vuslat dizisi oyuncuları

Vuslat ne demek diye merak eden insanların çoğu, TRT ekranlarında yayınlanmış olan bir diziden etkileniyor. Neredeyse iki yıldır seyirciyle buluşan dizi, 43 hafta boyunca yeni bölümleri ile ekranda oldu. Başrollerinde Kadir Doğulu, Devrim Özkan, Mehmet Özgür, Ümit Kantarcılar, Pelin Uluksar, Baran Bölükbaşı, Serra Pirinç, Gamze Süner Atay, Erdem Akakçe, Özcan Varaylı, Şeyla Halis ve Gözde Kaya gibi isimler yer alıyor. A23 Medya’nın yapımcılığını üstlendiği Vuslat dizisinin senaristliğini ise Betül Yağsağan yapıyor. İzleyicileri vuslat ne demek sorusuna yönelten dizinin konusu ise iyi insan olma yolunda bir adamın gizemli aşk yolculuğu ve vuslata kavuşma macerası anlatılıyor. Dizideki her bir karakterin vuslat yolculuğu İbni Arabi’nin Satranc-ı Urefa oyunu ile ifade ediliyor.

Bu yazımızda size vuslat ne demek sorusunun cevabını, vuslat kelimesinin anlamını, tasavvufta kullanılma amacını, TRT ekranlarda yayınlanan ve Murat Onbul tarafından çekilen Vuslat dizisinin konusunu anlattık.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.