Özgür Bilgi Kanalı

İngilizce, günümüzde dünya üzerinde en çok konuşulan dillerden biri olarak ön plana çıkıyor. Bu dilin en popüler kelimelerinden biri olan what ne demek sorusunu cevaplandıracağız.

Tüm dünyada onlarca ülke, ırk, dil ve din bulunuyor. Çoğu ülkede birbirinden farklı diller konuşulsa da evrensel olarak kabul edilmiş ve genele hitap eden diller de mevcuttur. Uluslararası olarak herkes tarafından kabul görüp sosyal hayatta, siyasette, tıpta vb. alanlarda konuşulan bu diller; milyonlarca insan tarafından ana dilin yanı sıra öğreniliyor. İngilizce, Almanca, Çince, Arapça, Rusça belli başlı kategorilerde dünya üzerindeki varlığını ispatlamış dillerdir. Bunlar arasında elbette en popüler ve geniş çapta etki sağlayanı İngilizce’dir. Bugün yazımızda İngilizce öğrenmenin kolay yollarını ve bu dilin en çok merak edilen sorusunu yanıtlayacağız: what ne demek?

What Ne Anlama Gelir?

Pek çok insan okul eğitimlerinden, mezuniyet sonrası gittiği kurslardan İngilizce konuşmayı öğrenir. Bunun yanı sıra çeşitli sebepler dolayısıyla yurt dışına giderek, dil öğrenme uygulamalarını kullanarak, İngilizce bilen kişilerle mektup/mail arkadaşı olarak da İngilizce’yi anlayabilir duruma gelir. İngilizce dilini bilip konuşabilmek, yazabilmek, anlayabilmek insana birçok fayda sağlar. Mesela istediğiniz kıtada bir ülkeye gidin, mutlaka ortak diliniz İngilizce olacaktır. Ya da bu dilde milyonlarca kaynak bulunduğunu düşünürsek, yapacağınız her konudaki araştırma için kolaylıkla kaynak edinebilirsiniz. Ülkenize gelen turistlerle rahatça iletişim kurabilir, onlara yardımcı olabilirsiniz. En trend dizi ve filmleri dijitalde ya da sinemada; alt yazı ya da dublaj olmadan, orjinal şekillerinde keyifle izleyebilirsiniz. Grameri, telaffuzu vb. noktalarda tam olarak bu dile hakim olmayan insanlar da İngilizce’nin en çok kullanılan kelimelerine hakim durumdadır. Türkçe karşılıkları ile birlikte en genel ve kolay İngilizce sözcükler hayatın kimi alanlarında işlerinizi kolaylaştırabilir.

İlkokuldaki derslerde öğretilmeye başlanan ve pek çok kişinin Türkçe karşılığını bildiği bir kelime de What’tır. What ne demek sorusunun cevabı aslında çok basittir. What, İngilizce dilinde ilk olarak ‘ne’ anlamına gelir. Çeşitli cümle yapıları içerisinde, duruma göre neyi, hangi, hangisi, nasıl, ne kadar, neye gibi kelimelerin karşılığı olarak da kullanılır. Bunların dışında ayrıca what ne demek sorusunun cevabına, şaşkınlık ifadesini de ekleyebiliriz. Bazı diyaloglarda ‘What’ denilerek durum karşısında hissedilen şaşkınlık duygusu anlatılmaya çalışılır.

Dil içerisinde oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan what sözcüğü, kendisinden türetilen onlarca kelimenin de kökeni sayılır. what a, what a beauty, what a bind, what a day, what a drag, what a fool, what a grumpy fellow, what a lark, what a moron, what a nerve what sözcüğünden üretilmiş İngilizce kelimelerden sadece bir kısmıdır.

Bu yazımızda sizinle İngilizce’nin neden öğrenilmesi gerektiğini, bu dili hangi yollarla öğrenebileceğinizi, İngilizce’nin en çok kullanılan kelimelerini, bu kelimelerden biri olan what’ın anlamını, what ne demek sorusunun cevabını paylaştık.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.