Özgür Bilgi Kanalı

Clanbomber, Windows işletim sistemlerini kullanıp da Pardus’a geçenlerin daha yakından tanıyacağı bir oyun. Aslında “bomberman” tarzında lakin ondan daha yaratıcı özelliklere ve daha iyi oynanabilirliğe sahip. Benim yegane stres atma metodumdur. 🙂

Oyunu ilk açtığınızda karşınıza üstteki ekran geliyor. Gördüğünüz gibi buradan yerel bir oyun başlatabilir (Local Game), oyun ayarlarını yapılandırabilir (Options), oyundaki haritaları düzenleyebilir ya da dilerseniz yeni harita yaratabilirsiniz (Map Editor).

Yeni bir oyuna, Local Game->Start diyerek başlayabiliriz. Fakat hemen bir oyuna başlamadan önce Local Game->Player Setup menüsünden; kaç kişilik bir oyun oynayacağınızı, oyuncuları temsil eden karakterleri, takım oyunu oynamak isterseniz yine aynı şekilde oyuncuları belirli takımlara ayırmayı ve oynayacak oyuncuların klavye seçeneklerini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca her oyuncu için; penguen, örümcek, top gibi karakter görüntüleri ayarlayabilirsiniz.

Üstteki resimde de görülen “Local Game” ekranında “Map Selection” kısmında hangi haritada oynayacağınızı veya varolan haritaların tümünü seçip hemen altındaki “Random Map Order” kısmından seçtiğiniz haritaların rastgele mi yoksa sırayla mı seçilmesini ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte “Points to Win” bölümünden kaç galibiyet sonucunda oyunun biteceğini düzenleyebilirsiniz. “Round Time” kısmında ise, oyun süresini belirleyebiliyorsunuz. Bu süre dolduğunda oyuna ucube bir yaratık geliyor ve her yere kara delik açmaya başlıyor.

Oyunu oynarken, bombaları patlattığınızda ortaya çıkan ve sizin hızınızı arttıracak, aynı anda birden fazla bomba bırakabilmenizi sağlayacak, bombalarınızın etki alanını arttıracak, bombalarınızı itmenizi sağlayarak köşeye sıkışmanızı engelleyecek ya da bombayı uzağa fırlatmanızı sağlayacak çeşitli ögelerin yanı sıra, kontrolü zorlaştıran ve geçtiğiniz her yere bomba bırakmanızı sağlayan yani size eksi özellikler katan ögeler de mevcut. Bunlar ile ilgili ayarları da “Options” kısmından yapabilirsiniz.

Oyunun oynanması gayet basit, varsayılan olarak yön tuşları ile sağa, sola, yukarı ve aşağı hareketleri gerçekleştirebilirsiniz. Bomba bırakmak için boşluk tuşunu kullanabilirsiniz. İkinci oyuncu için A, S, D, W tuşlarını da ayarlayabilirsiniz. Bu durumda bomba bırakma tuşu tab tuşu olacaktır.

Gördüğünüz gibi Clanbomber çok hoş bir görselliğe sahip. Bunun yanı sıra oynanabilirlik açısından da üst düzey imkânlar sunuyor, ilerleyen zamanda daha da zevkli bir hale geliyor. Kendinizi fazla kaptırmayın, ama zevkini çıkarmayı da ihmal etmeyin. 🙂


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.