Özgür Bilgi Kanalı

Hangnaillerden Nasıl Kurtulur

Bu küçük deri parçalarını ısırma, yırtma veya koparma dürtüsüne direnin.

Soğuk hava, kendimizi ne kadar sağlıklı hissettiğimizde birçok değişiklik getiriyor. Gönderenmevsimsel duygulanım bozukluğugrip (SAD), vücudumuzun büyük hasara yol açabilir sezon gibi görünüyor.

Kışın geldiğinin küçük ama can sıkıcı bir işareti, salyangozlardır. Tırnaklarınızın etrafında bulduğunuz bu pürüzlü küçük cilt parçaları, uygun şekilde bakılmazsa can sıkıcı olabilir ve tahriş olabilir.

Aile hekimliği uzmanıNeha Vyas, MD, bir salyangozun nasıl çıkarılacağını, ne yapılmaması gerektiğini ve ilk etapta salyangozların nasıl önleneceğini anlatıyor.

salyangoz nedir?

Asma tırnağı olarak adlandırılsa da, o küçük deri parçası tırnağın bir parçası değildir. Bunun yerine, tırnaklarınızın yanında gevşekçe sarkan yırtık bir deri parçası. Ve ayak parmaklarınızda salyangoz olması nadirdir, ancak zaman zaman olur.

Dr. Vyas, “Bir salyangoz gerçekten kısadır” diyor. “Biraz sert ve tırnak yatağının yanından çıkıyor.”

Sarkık tırnaklara, kuru hava, alkol bazlıel dezenfektanları(ki hala kullanmamız gerekiyor!) ve sürekli el yıkama (ki bu hala yapmamız gerekiyor!) neden olabilir.

Tırnaklarının etrafını toplama veya ısırma alışkanlığı olanların sarkık tırnak alması muhtemeldir. Klorlu bir havuzda yüzmek de cildinizin kurumasına ve sarkmalara neden olabilir.

Arada bir manikür yapmaktan hoşlanıyorsanız, tırnak etlerinizi kesmediğinizden, bunun yerine onları geri ittiğinizden emin olun. Tırnak etlerinizi kesmek, sarkık tırnaklara ve enfeksiyonlara yol açabilir.

Bir salyangoz nasıl kaldırılır

Bir asma tırnağı güvenli bir şekilde çıkarmak için bu adımları izleyin.

 1. Ellerini yıka.Temiz bir sayfa ile başlayın. Dr. Vyas, “Ellerinizi ılık, sabunlu suya koyarak yumuşatın” diyor.
 2. Ellerinizi nemlendirin.Ellerinizi kuruttuktan sonra Dr. Vyas, salyangoz bölgesine odaklanarak ellerinize petrol jölesi veya başka bir tür nemlendirici masaj yapmanızı önerir.
 3. Asma tırnağı yavaşça klipsleyin.Dr. Vyas, sarkık tırnağı nazikçe kesmek için bir çiftsteril tırnak makasıveya kütikül kesici kullanın, diyor. Kanamaya neden olabileceğinden çok derin bastırmamaya çalışın. Bu olursa, kanama durana kadar bölgeye baskı uygulayın.
 4. Tekrar nemlendirin.Salyangoz bölgesini enfeksiyondan korumaya yardımcı olmak için başka bir kat vazelin uygulayabilir veya bir antibiyotik krem ​​kullanabilirsiniz.

Bir salyangoz için yapmaktan kaçınılması gerekenler

Dr. Vyas, hızlı bir düzeltme için cazip gelebilir, ancak sarkık tırnağınızı ısırmayın, yırtmayın, yırtmayın veya çiğnemeyin, diyor.

Dr. Vyas, “Halkanın altında sinirler ve kan damarları var” diyor. “Böylece kendi kanamanıza, enfeksiyonunuza ve ağrınıza neden olabilirsiniz.”

Asma tırnağınız enfekte olursa, salyangoz bölgesi çevresinde kırmızı, tahriş olmuş bir cilt yaşayabilirsiniz. Enfeksiyon yayılırsa veya kötüleşirse, ateş ve titreme alabilirsiniz.

Normal bir salyangoz genellikle doktorun ofisini ziyaret etmeyi gerektirmez, ancak aşağıdakileri yaşarsanız doktorunuzla konuşun:

 • Diyabetim var mı .
 • Çok kanamanıza neden olan bir tıbbi durumunuz var.
 • Şeytan tırnağı bir hafta içinde kendi kendine iyileşmez.
 • Enfeksiyon, salyangozdan tırnağa veya parmağa doğru ilerler.
 • Tırnağınız renk değiştirir veya zayıflar.

Doktorunuz enfeksiyon seviyesine bağlı olarak bir antibiyotik reçete edebilir.

Hançer nasıl önlenir

Asma tırnakların önlenmesi kolaydır. Ellerinizdeki cildi en iyi şekilde tutmak için bu ipuçlarını kullanın:

 • Bulaşık yıkarken eldiven giyin.
 • Tırnak etlerinizi kesmeyin.
 • Oje çıkarıcı gibi aseton ürünleri kullanmaktan kaçının.
 • Ellerinizi günlük olarak nemlendirin.
 • Geceleri ellere daha kalın bir krem ​​​​uygulayın.

Dr. Vyas, “Kuru hava ve sık sık el yıkama, sarkık tırnağı almanıza neden olabilir,” diyor. “Günlük nemlendirici kullanmak yardımcı olabilir.”


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.