Özgür Bilgi Kanalı

idealkilohesaplama.net

Sağlıklı ve uzun bir ömür için kişinin ideal kilosunda olması önemlidir. Peki bu ideal kilo neye göre belirlenir? İdeal kiloda olmak neden önemlidir? Öncelikle sahip olduğumuz kilo, sağlıklı yaşamımız ile doğru orantılıdır. Normalin üzerinde ya da altında bir kiloda olmak, yani normalin dışında bir vücut yapısı, sağlık üzerinde de olumsuz bir etki yaratmaktadır. Örnek vermek gerekirse aşırı kilo, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Bu sebeple ideal kilo hesaplama işlemleri yaparak olmanız gereken ideal kiloyu hesaplayabilir ve formunuzu koruyabilirsiniz.

Hastalıklardan korunmak, dinç ve bağışıklık sistemi güçlü bir vücuda sahip olmak için dengeli beslenmek, düzenli uyku ve spor son derece önemlidir. Tüm bunların bir arada olması ise ideal kiloda olmanıza yardımcı olur. Ancak çeşitli faktörler, sizi olmanız gereken kilodan uzaklaştırabiliyor. Bu noktada ideal kilo hesaplama sayesinde sahip olduğunuz özellikleri girerek ideal kiloda olup olmadığınızı öğrenebilir, yaşam alışkanlıklarınızı bu çerçevede değiştirebilirsiniz.

İdeal Kilo Hesaplama Ne İşe Yarar?

Günlük hayat koşturmacası içerisinde neredeyse birçoğumuz sağlığımızı göz ardı etmekteyiz. Özellikle beslenme düzensizliği ve hareketsiz yaşam, ülkemizde ve dünyada milyonlarca insanın kilo problemi yaşamasına sebep olmaktadır. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda sağlıklı bir yaşamın kilo ile doğrudan ilgisi olduğu açıklanmıştır. Öyle ki alınan birkaç kilo dahi yaşamınızdan birkaç seneyi kısaltabiliyor. Bu sebeple geliştirilen gerçek ideal kilo hesaplama araçları yaş, cinsiyet ve boy kriterleri doğrultusunda olmanız gereken ideal kilonuzu hesaplayarak yaşam kaliteniz hakkında size ipuçları vermektedir.

İdeal kilo, belirli bir aralıkta olup bu aralığın altında ya da üstünde çıkma olasılığınız bulunmaktadır. İdeal kilo aralığında olmamanız, günlük alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerektiği konusunda sizi uyarır. Bunun dışında boy ve cinsiyetiniz doğrultusunda standartlara uygun ideal aralıkta olmanız, kilo ile alakalı herhangi bir sağlık sorunu yaşamanızın düşük olduğunu ifade eder.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

İdeal kilo hesaplamalarında çeşitli formüller kullanılmaktadır. Bu formüllerde genel olarak temel ölçüt, boy ve kilodur. Bunun dışında cinsiyet gibi bazı ölçütlerde alınarak ideal kilo aralığının hesaplaması yapılır. Peki daha detaylı ele almak gerekirse ideal kilo nasıl hesaplanır?;

  • Öncelikle boy, metre cinsinden ölçülerek not alınır.
  • Kg cinsinden alınan kilo, notlar arasına eklenir.
  • Diğer aşamada vücut kitle indeksi hesaplaması yapılır. Bu hesaba göre formül, {vücut ağırlığı / (boy x boy)}
  • Çıkan sonuç, ideal kilo aralıkları tablosuna göre değerlendirir.

Ancak tüm bu adımları sizin yerinize gerçekleştiren bir araç bulunmaktadır. İdeal kilo hesaplama sayfasını şimdi ziyaret ederek sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak uygulamaya girebilir, ideal kilonuzu tek tıkla hesaplayabilirsiniz. Sıfır hata payı ile en doğru sonuçlara ulaşabileceğiniz web adresimizi ziyaret ederek ideal kiloda olup olmadığınız hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yaş İle İdeal Kilo Arasındaki İlişki

Yaşımız, hayatımız hakkında en büyük ipucudur. Yaş doğrultusunda sahip olunan boy, kilo ve vücut yapısına bakarak aslında nasıl bir yaşam sürüldüğü ya da gelecekte kişiyi nasıl bir sağlık probleminin beklediği hakkında bilgi sahibi olunabilir. Başta çocukluk dönemi olmak üzere her yaşta ideal vücut tipinde en büyük kriter, akranlar olmaktadır.

Akranların ortalamasına bakmak dahi, kişinin olması gerekenden az ya da çok kiloya sahip olduğunu bizlere gösterebilir. Ancak bunu daha profesyonel şekilde hesaplamak ve ideal kilo hakkında bilgi sahibi olmak için ideal kilo hesaplama aracından yararlanabilirsiniz. Boy-kilo gibi bilgiler başta olmak üzere yaşınız, ideal kilonuzu belirlemede en önemli kriter olacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.