Özgür Bilgi Kanalı

İngiliz tuzu nedir

Sofra tuzuna benzer olan magnezyum sülfat veya İngilizce karşılığı epsom tuzu, halk arasında İngiliz tuzu adıyla bilinmektedir. Magnezyum tuzunun yedi çeşidi vardır, bunlardan ancak bir tanesi içilebilir. Tadı acı olan bu tuz alkolde erimez, suda eridiğinde şeffaf renge sahip olur. Lezzetli bir tuz değildir. Limonata, meyve suyu gibi olan tatlı veya güzel kokulu içeceklere karıştırılarak acı olan tadın baskınlığını gidererek tüketilebilir.

İngiliz tuzunun sağlığa faydası oldukça çoktur ve bazı hastalıklarda tedavi amacıyla kullanılabilir. Tedavisinde kullanılan rahatsızlıklar şişkinlik, hazımsızlık, ağrı, adet sancısı, ödem, mikrobiyal ve bakteriyel hastalıklar, safra salgısı düzenleyicisi olarak toplanabilir. Kabızlıkta iyi bir ilaç olarak kullanılmasının yanı sıra idrar söktürme, ağrı giderme ve sindirime yardımcı olması en çok tedavisi olarak kullanıldığı bilinen hastalıklardır.

Bağırsakların derinliklerinde bulunan toksinleri sıvı yoluyla atar. Safra taşını düşürür, safra çamurunu temizler. Bunların dışında cildin ölü tabakasını atar, gerginleştirir ve nemlendirir. Sağlığa yararlı olan bu mineral karaciğer rahatsızlıklarında da doğal bir ilaç gibi tedavi etmeye yardımcı olur. Bilindiği üzere karaciğer rahatsızlıkları safra salgısının dengesizliğinden kaynaklanmaktadır ve bu tuz safradaki sorunlara birebir çözüm sağlayarak karaciğerdeki sorunları da giderir.

Sağlık durumundaki rahatsızlıklara bağlı olarak kullanılacak doz ve kullanım şekli değişebilir. Bazen suda eritilenİngiliz tuzunu cilde sürerek bazen de içerek fayda beklenir. Genellikle bir su bardağı su içerisine bir ya da iki çay kaşığı karıştırılarak içilir. Yemekten önce ve sabah içilmesi önerilir. Her kullanılan gıdada olduğu gibi İngiliz tuzunu da kullanırken aşırıya kaçmamak sağlık açısından çok önemlidir.

Gereğinden fazla kullanıldığında bağırsaktan fazla su kaybıyla birlikte mineral de kaybedilerek vücuda yarar yerine zarar getireceği unutulmamalıdır. Eczanelerde ve aktarlarda bulunan İngiliz tuzuna kolaylıkla ulaşılabilir olması doktor kontrolünü aksatmamalıdır ve vücutta oluşan herhangi bir rahatsızlıkta ilk olarak doktora başvurulması önerilir. Aksi takdirde, nedeni belirsiz olan bağırsak ve mide ağrılarını rahatlatmak amacıyla uygulanan bu kimyasal bileşiğin, bağırsakları boşaltmak yerine bağırsağın delinmesine sebebiyet vererek daha rahatsızlıkların ilerlemesine yol açılabilir.

Yazımıkadinaozelsirlar.comsitesininhttps://www.kadinaozelsirlar.com/ingiliz-tuzunun-yararlari/makalesinden alıntılanmıştır


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.