Özgür Bilgi Kanalı

1- Rahat bir doğum için yapılması gereken hamileliğe hazır olmaktır. Hem psikolojik anlamda hemde fiziksel olarak hamileliğe hazır olmak doğum için oldukça önemlidir. Fizyolojik olarak hamile kalmadan önce kilonuz oldukça büyük önem taşımaktadır. Kilonun çok fazla veya çok az olması durumunda denge sağlamak doğumu kolay hale getirecektir. Psikolojik olarak ise kötü deneyimlerden ve korkulardan kendini arınmalısınız. Aksi takdirde doğum başlayana kadar olan 9 aylık süreçte stres ve gerginlik söz konusu haline gelecektir.
2- Hamilelik başladığı andan itibaren beslenme çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki siz ne tüketiyorsanız bebeğiniz de sizinle aynı yemeği paylaşmakta. Doğal ve kaliteli beslenmek gerekmektedir. Bu noktada anne adaylarının yaptığı en büyük hata iki kişilik yemektir. Kesinlikle yanlıştır. Önemli olan sağlıklı beslenmedir. Aksi takdirde aşırı kilo problemi yaşayarak doğumda zorlanmanız kaçınılmazdır.
3- Doğum konusunu asla son dakikaya bırakılmamalıdır. Doğum planı çok önemlidir. Gerekli hazırlıklar erkenden yapılmalı ve doğum tercihi belirlenmelidir. Bu durum sizde rahat hareket etmeyi ve güven içinde son anları atlatmanızı sağlayacaktır.
4- Bilinçli gebe olun. Gerekli durumlarda gebelik kurslarına katılın. Doğuma hazırlık kursları içinizde var olan doğum korkusunu yenmenizi sağlayacaktır.
5- İstediğiniz kadar bağırın. Bağırmak içinizi boşaltacak ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca çığlıklarınız bir nebze olsun sancının dinmesine yardımcı niteliktedir.
6- Doğum sırasında yanınızda mutlaka su bulundurun. Gerek bağırmaktan gerekse stresten dolayı ağzınız kuruyacak ve susuz kalacaksınız. Bu duruma engel olmak için doğumdan önce emzikli su şişenizi hazırlayın.
7- Doktorunuzla birlikte ona güvenerek doğum planı oluşturun. Güvendiğiniz bir doktor eşliğinde doğum yapmak , kendinizi sizi tanıyan birinin ellerine bırakmak içinizi rahatlatacaktır.
8- 3. aya girilmesinden itibaren bedeninizi egzersizlerle doğuma hazırlamak çok önemlidir. Doğru nefes alma tekniklerini öğrenin ve tamamen hareketsiz kalmamaya özen gösterin. Kas yapınızın erimesine müsade etmeyin. Kısa mesafeli yürüyüşler yapın. Zihin yorgunluğunuzu gidermek amacıyla yoga bile yapabilirsiniz.
9- Rahat bir doğum geçirmek için rahatlamayı ve gevşemeyi öğrenin. Doğum anında rahim kası aktif olarak çalışır fakat diğer kasların gereksiz enerji tüketmemesi gerekmektedir. Bu sebepten doğumda gevşeme rahat doğum için en önemli faktörlerden biridir
10- Bebeğin ve annenin sağlıklı bir doğum tecrübesi yaşaması adına doğru nefes alıp verme çok önemlidir. Özellikle uzun ve derin nefes alıp verme teknikleri rahat doğumun anahtarı niteliğindedir. Ayrıca bu nefesler bir yandan bebeğinize yeterli oksijenin iletilmesini sağlarken diğer taraftan da rahatlamanızı ve kasılmaları daha rahat karşılamanızı sağlayacaktır.
11- Doğumun (tıbbi herhangi bir engel yoksa) kendiliğinden başlaması en doğrusudur. Çünkü kendiliğinden başlayan doğumlar anne ve bebeğin hazır olduğunun en sağlıklı garantisidir. İstatistiklere göre sorunsuz ve kolay doğum kendiliğinden başlayan doğumlardır.
12- Doğum anında yanınızda olan kişinin sakın ve soğuk kanlı olması da çok önemlidir. Çünkü doğum anında panik ve gerginlik sizide büyük oranda etkileyecek ve gerilmenize neden olacaktır. Sizi rahatlatan ve gevşemenizi sağlayan güvendiğiniz birini seçmeye özen gösterin.
13- Doğuma kesinlikle kalabalık gitmeyin. Çevrenizdeki yakınların sabırsızlığı doğumu ve sağlık personelini negatif yönde etkileyecektir.
14- Mümkünse doğum anında bebek kalp atışlarının izlenmesi için kullanılan makineye( tıbbi bir gerekliği yoksa) sürekli bağlı kalmayın. Çünkü bu sizi kısıtlayacaktır ve bir sorun olduğu hissine kapılırsınız. Bu durum sizi gerginleştirir ve sinirli olmanıza yol açar.
15- Doğum sırasında zamana saygı duyarak aceleci olmayın. Çünkü her doğum birbirinden farklıdır. Bu soruna çözüm olarak kısa sürede ve rahat bir doğum tecrübesi kazanmak için pozitif düşünmeye çalışın.
16- Ikınma esnasında mümkünse ayakta ve dik pozisyonları tercih etmeye özen gösterin. Yer çekiminin kolaylaştırıcı etkisi sayesinde daha rahat bir doğum geçireceksiniz.
17- Doğum normal diğer doğumlara göre daha doğal ve sağlıklıdır. Dolayısıyla tıbbi sorun olmadığı sürece tercihinizi normal doğumdan yana kullanın. Sezeryen son çare olsun.

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.