Özgür Bilgi Kanalı

Son yıllarda bilimsel olarak da araştırmalara konu edilen bir yosun türüdür. Spirulina nedir ? Spirulina faydaları nelerdir ? Yazımızda bu sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız. Mavi-yeşil alglerin oluşturduğu mikroskobik bir yosun olan spirulina hem çocuklar hem de yetişkinler için faydalı görülmektedir. Bu yosun türü yüksek oranda protein, beta karoten, doğal demir gibi bir dizi vitamin ve minerali bünyesinde barındırmaktadır. Bu açıdan günümüzde besin takviyesi olarak kullanıldığı görülmektedir. İçerdiği antioksidanlar, fikosiyanin ve bazı amino asitler sayesinde vegan diyetlerinde de kullanılmaktadır. Sadece gıda takviyesi olarak kullanılmamaktadır. Endüstriyel alanda da kendine yer bulmuştur. Gıda boyası olarak sıkça kullanılır. Spirulina birçok çevre tarafından süper besin olarak görülse de tüketimi konusunda dikkatli olmalısınız. Spirulina tozu ya da spirulina tablet olarak sunulmaktadır.

Spirulina Faydaları Nelerdir ?

Spirulina yosunu güçlü bir antioksidan kaynağıdır. İçeriğinde vitaminler ve kalsiyum, magnezyum, selenyum gibi insan vücudu için çok önemli mineraller bulunmaktadır. Spirulina faydaları saydığımız özelliklerinden ötürü çok fazladır. İnsanlarda kalp krizi ve felç gibi hastalığa sebep olan yüksek kan basıncını dengeleyebilir. Spirulina nedir ? Öğrenmek isteyenlerin, aktarmış olduğumuz faydalarını da mutlaka bilmesi gerekir. Trigliserid düzeyi ve LDL değerlerinizi düzeltmek için spirulina tablet ya da spirulina tozu kullanabilirsiniz. Günümüz hastalıkları arasında yer alan alerjik rinit ile mücadelede alternatif bir yöntemdir. Kan şekerini dengeler. Tip 1 diyabet hastaları spirulinanın anti oksidan özelliğinden fayda görebilirler. Bağırsak sağlığı açısından faydalıdır. Zayıflamaya yardımcı olduğu konusunda çalışmalar vardır. Spirulina yosunu takviyesinin kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin düzeyini artırdığı belirtilmektedir. bu sebeple anemi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilecektir. Spirulina tozu doğrudan tüketilebileceğiniz gibi içeceklerinize karıştırarak da tüketebilirsiniz. Bu faydalı besin takviyesini üreten ve satışa sunan birçok marka bulunmaktadır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.