soru ve cevap

Bisikletin tarihi, gelişiminde rol oynayan birçok mucit ve bilim adamıyla uzun bir geçmişe sahiptir.

Bilinen ilk bisikletler MÖ 1800 civarında antik Çin’de yapıldı. Telleri olmadığı ve binicilerin bisiklet sürerken kendilerini dengelemeleri gerektiği için onlara “kemik kıranlar” deniyordu. 1790’larda Pierre Michaux ve oğlu Ernest, pedalları krank üzerinde olan iki tekerlekli bir velocipede yarattılar. Kemik çalkalayıcılardan çok daha iyi hale getirildi, ancak gerçekten bisiklet olarak adlandırılabilmesi için hala bazı büyük iyileştirmelere ihtiyacı vardı.

Bisiklet, dünyanın en popüler ulaşım modlarından biri ve yüzyıllardır var. İlk bisikletler 1817’de Alman mucit Baron Karl von Drais tarafından yaratıldı.

İlk bisikletlere “Draisienne” veya “hobi atı” adı verildi. İki tekerlekli, pedalsız ve direksiyon mekanizması olmayan ahşap bir çerçeveydi. İnsanlar biner ve kendilerini ilerletmek için ayaklarını hareket ettirmeye başlarlardı. Baron Karl von Drais, icadı için asla yararlanmadığı bir patente sahipti çünkü bisikletlerden başka şeyler icat etmekle daha çok ilgileniyordu.

Bisikletin geliştirilmesinde rol oynayan birçok mucit var, ancak özellikle önemli olarak öne çıkan dört mucit var: John Dunlop, James Starley, Albert Pope ve Pierre Mich

Önceki İçerikCesaret yiğitlik ve kahramanlık gibi anlamlar için kullanılan kavram hangisidir
Sonraki İçerikInstagram’da kapalı hesaplari görme sitesi ücretsiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz