Özgür Bilgi Kanalı

Jane Austen

Jane Austen’in komedi, romantizm , nükte ve hiciv açısından zengin olan altı romanı aynı zamanda onun Hampshire, Bath ve Dorset’teki sosyal ve coğrafi ortamının keskin yansımalarıdır.

Bir Hampshire rahibinin kızı olan Austen, 16 Aralık 1775’te Steventon Parsonage’de doğdu. Sekiz çocuğun yedincisi, mutlu ve birbirine sıkı sıkıya bağlı bir ailede büyüdü ve erkek kardeşlerinin (iki din adamı, iki amiral) kariyerleri ve aileleri ve varlıklı ilişkiler tarafından benimsenen biri) hikayelerini anlatıyor.

Yazmaya genç yaşta başladı ve gençliğinde dramatik eskizler , parodiler ve şiirler yer alıyor. Arkadaşları ve ailesi yazılarını dolaştırdı ve yayıncıları etkiledi, ancakSense and Sensibility’nin(1811) baskıya girmesi on yıldan fazla zaman aldı ve kısa süre sonra onu takip etti.”Benim sevgili çocuğum” dediğiGurur ve Önyargı (1813).Sir Walter Scott günlüğünde, onun “mükemmel dokunuşunu” kendi “Vay canına” yaklaşımıyla karşılaştırdı ve “sıradan şeyleri ve karakterleri ve duygunun gerçeğinden ilginç hale getirme” şeklini övdü.

Akıl ve DuyarlılıkileGurur ve Önyargıkız kardeşler etrafında dönüyor ve Austen’in tek kız kardeşi Cassandra ile olan sevgi dolu ittifakı tüm hayatı boyunca sürdü. Hem Jane hem de Cassandra’nın aşkları vardı, ancak Austen’in kadın kahramanları gibi evlilik uğruna evlenmeyi reddettiler. 1805’te babalarının ölümünden sonra annelerine destek olarak bekar kaldılar.

1809’da Austen, annesi ve kız kardeşiyle birlikte sakin bir Hampshire köyü olan Chawton’a taşındı. Orada, zengin kardeşi Edward tarafından kendilerine verilen bir evde, Austen en mutlu yıllarını geçirdi. Altı romanı da bitmiş haliyle bu döneme aittir.Mansfield Park1814’te ve Austen’in yarı şakayla “benim dışımda kimsenin pek hoşlanmayacağını” tahmin ettiği kahramanıEmma ile 1815’te yayımlandı.

Austen, 18 Temmuz 1817’de sadece 41 yaşında öldü.Persuasionve Gotik yergisiNorthanger Abbeyaynı yıl içinde yayınlanacak.

Jane Austen’in hayatı hakkında daha fazla bilgi Oxford Ulusal Biyografi Sözlüğü’nde bulunabilir .

Walter Scott, The Journal of Sir Walter Scott, Mart 1826.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.