Özgür Bilgi Kanalı

Martin Luther King Jr
Martin Luther King Jr

Martin Luther King Jr. Günü(resmenMartin Luther King, Jr. Doğum, ve bazen MLK Günü olarak anılacaktır ) olduğunu Amerikalı federal tatildoğumunu müjdeleyen, Martin Luther King Jr.Bu üçüncü Pazartesi günü görülmektedir Her yıl Ocak. Kralın doğum günü 15 Ocak’tır . Tatil ,Tekdüzen Pazartesi Tatil Yasası uyarıncabelirlenen tatillere benzer . Bu tatil için en erken Pazartesi 15 Ocak ve en geç 21 Ocak.

King, federal ve eyalet hukukunda ırk ayrımcılığını başarıyla protesto edenSivil Haklar Hareketi’ndekişiddetsizaktivizmin baş sözcüsüydü . King’in onuruna federal tatil kampanyası , 1968’dekisuikasttanhemen sonra başladı . BaşkanRonald Reagan, tatili 1983’te imzaladı ve ilk kez üç yıl sonra gözlemlendi. Başlangıçta bazı eyaletler, tatili bu şekilde gözlemlemeye, ona alternatif isimler vermeye veya diğer tatillerle birleştirmeye direndiler. Resmen 2000 yılında ilk kez 50 eyalette görüldü.

holiday

Teklifler

Martin Luther King Jr. Günü’nün tatil olması fikriişçi sendikalarıtarafından sözleşme müzakerelerinde desteklendi.King’in ölümünden sonra,ABD TemsilcisiJohn Conyers(Michigan’danbir Demokrat ) veABD SenatörüEdward Brooke(Massachusetts’tenbir Cumhuriyetçi ), King’in doğum gününü ulusal bayram yapmak için Kongre’de bir yasa tasarısı sundu. Tasarı ilk olarak 1979’da ABD Temsilciler Meclisi’nde oylamaya geldi. Ancak, geçiş için gereken sayının beş oy gerisinde kaldı. Muhaliflerin dile getirdiği ana argümanlardan ikisi, federal çalışanlar için ücretli bir tatilin çok pahalı olacağı ve özel bir vatandaşı onurlandırmak için bir tatilin uzun süredir devam eden geleneğe aykırı olacağı idi (King hiçbir zaman kamu görevi yapmamıştı). ABD’de yalnızca iki figür onları onurlandıran ulusal bayramlara sahiptir: George WashingtonveChristopher Columbus.

Martin Luther King Jr

Kısa bir süre sonra,King Centerkurumsal topluluktan ve genel halktan destek almaya yöneldi. MüzisyenStevie Wonder, 1980’de kampanyayı yaygınlaştırmak için ”Mutlu Yıllar” single’ını yayınladığında ve 1981’de Barış İçin Miting’e ev sahipliği yaptığında, bu stratejinin başarısı pekişti . Yasanın kabulü için Kongre’ye bir dilekçe için altı milyon imza toplandı,The Nation’da2006 tarihli bir makalede “ABD tarihindeki bir sorun lehine en büyük dilekçe” olarak adlandırılıyor.

SenatörlerJesse HelmsveJohn Porter East(her ikisi deKuzey CarolinaCumhuriyetçiler) tatil için muhalefeti yönetti ve King’in böyle bir şeref alacak kadar önemli olup olmadığını sorguladılar. Helms, King’inVietnam Savaşı’namuhalefetini eleştirdi ve onu “eylem odaklıMarksizmi” benimsemekle suçladı . Helms , yasa tasarısı aleyhinde birsuç duyurusundabulundu ve 3 Ekim 1983’te, King’inkomünistlerledernekleri olduğunu iddia eden 300 sayfalık bir belgeyi Senato’ya sundu . Demokratik New York SenatörüDaniel Patrick Moynihanbelgeyi bir “pislik paketi” ilan etti, Senato’nun zeminine attı ve üzerine bastı.

Reagan signs Martin Luther King bill

Federal Geçiş

Başkan Ronald Reagan, maliyet endişelerini gerekçe göstererek başlangıçta tatile karşı çıktı. Helms’in King’in bir komünist olduğu yönündeki suçlamaları hakkında yorum yapması istendiğinde, başkan daha öncemühürlenmişolanFBIgözetim kayıtlarının nihai olarak serbest bırakılmasına atıfta bulunarak “Otuz beş yıl içinde öğreneceğiz, değil mi?” Dedi . Ancak 2 Kasım 1983’te Reagan , IndianaTemsilcisi Katie Halltarafından King’in onuruna federal bir tatil yapılması için önerilen bir yasa tasarısını imzaladı . 2 Ağustos 1983’te Temsilciler Meclisindeson oylama 338-90 idi (Demokratik KafkasyaMeclisi’nde 242–4 veCumhuriyetçi Meclis Konferansı’nda89-77)) mevcut veya çekimser oy kullanan 5 üye ile, 19 Ekim 1983 tarihinde Senato’da son oylama 78-22 (Senato Demokratik Kafkasya’da41–4 veSenato Cumhuriyet Konferansı’nda37-18 ) her iki vetokenar geçirmez. Tatil ilk kez 20 Ocak 1986’da görüldü . Ocak ayının üçüncü Pazartesi günü kutlanır.

Tasarı ayrıca, tatilin uygulanmasını denetlemek için Martin Luther King Jr. Federal Tatil Komisyonu’nu kurdu ve King’in karısıCoretta Scott King, Mayıs 1989’daBaşkan George HW Bushtarafından ömür boyu bu komisyonun üyesi yapıldı

Eyalet Düzeyinde Geçiş

King’i onurlandıran federal tatil 1983’te imzalanmış ve üç yıl sonra yürürlüğe girmiş olsa da, her ABD eyaleti,New Hampshireyasama meclisinin “Sivil Haklar Günü” nü oluşturduğu ve yasayı kaldırdığı 1991 yılına kadar, Ocak tatilini eyalet düzeyinde yapmayı seçmedi. Nisan ”Oruç Günü“. 1999’da New Hampshire, ilk olarak Ocak 2000’de kutladıkları King’in ardından bir tatil adını veren son eyalet oldu – bu isimle günün ülke çapında ilk kutlaması.

1986’da, bir Demokrat olan ArizonaValisiBruce Babbitt, görevden ayrılmadan hemen önce bir idari emirle Arizona’da ücretli bir MLK tatili yarattı, ancak 1987’de, Cumhuriyetçi halefiEvan Mecham, bir başsavcının Babbitt’in emrinin yasadışı olduğu yönündeki görüşüne atıfta bulunarak Babbitt’in göreve gelmesinden günler sonra karar. O yılın ilerleyen saatlerinde Mecham, Ocak ayının üçüncü Pazar gününü, ücretsiz bir tatil olmasına rağmen Arizona’da “Martin Luther King Jr. / Sivil Haklar Günü” olarak ilan etti. [19]1990’da Arizona seçmenlerine eyalet çalışanlarına ücretli MLK tatili verilmesi konusunda oy verme fırsatı verildi. Aynı yıl,Ulusal Futbol Ligi,Super Bowl XXVII’yi taşımaklatehdit etti.MLK tatilinin reddedilmesi durumunda 1993 yılında Arizona için planlanan.[20]Kasım seçimlerinde, seçmenlere iki Kral Günü seçeneği teklif edildi: Ücretli resmi tatiller listesindeColumbus Günü’nünyerini alan 301 sayılı Önerme veLincoln’ünveWashington’undoğum günlerini, yer açmak için tek bir ücretli tatilde birleştiren Önerme 302 MLK Günü. Her iki önlem de geçemedi, seçmenlerin yalnızca% 49’u iki seçenekten daha popüler olan Prop 302’yi onayladı; oy verenler bazı rağmen “hayır” 302’deki “evet” Prop 301 oylanacak Sonuç olarak, durumu ardından gerçekleştirildi konak Super Bowl XXVII, şans kaybetti Rose BowliçindePasadena, California.1992 referandumunda seçmenler, bu kez ücretli bir Kral Günü için yalnızca bir seçenek sunarak tatilin eyalet düzeyinde tanınmasını onayladı.

2 Mayıs 2000’de Güney Karolina valisiJim Hodges, King’in doğum gününü resmi bir tatil yapmak için bir yasa tasarısı imzaladı. Güney Carolina, günü tüm eyalet çalışanları için ücretli tatil olarak kabul eden son eyaletti. Tasarıdan önce, çalışanlar Martin Luther King Jr. Gününü veya üçKonfederasyon tatilinden birini kutlamak arasında seçim yapabiliyordu.

Alternatif isimler

Şimdi tüm eyaletler tatili gözlemlerken, bazıları Kralın adını vermedi. Örneğin, New Hampshire’da tatil, Eyalet Yasama Meclisinin tatilin adını Martin Luther King Günü olarak değiştirmeyi oyladığı 1999 yılına kadar “Sivil Haklar Günü” olarak biliniyordu.

Birkaç eyalet daha King’in doğum gününü anma törenlerini diğer kutlamalarla birleştirmeyi seçti:

  • InAlabama: ”Robert E./ Martin Luther King Doğum”.
  • InArizona: “Martin Luther King Jr./Civil Hakları Günü”.
  • InArkansas: Bu “Martin Luther King, Jr.’ın doğum günü ve olarak bilinenRobert E. Lee’nin DoğumDr Martin Luther King’in” devlet tatil adını değiştirdi Mart 2017 yılında” 1985 den 2017 Mevzuatına, Jr.’ın Doğum Günü “ve Lee’nin anma törenini Ekim’e taşıdı.
  • InIdaho: “Martin Luther King JrIdaho İnsan Hakları Günü“.
  • InMississippi: “Martin Luther King ve Robert E. Lee’nin Doğum”.
  • InNew Hampshire: “Martin Luther King Jr Sivil Hakları Günü”.
  • InVirginia: o kadar biliniyorduLee-Jackson-King Günükurulmuş olan King’in doğum gününü birleştirenLee-Jackson Günü. 2000 yılında, Lee – Jackson Day, Martin Luther King Jr. Günü’nden önceki Cuma gününe taşındı ve Martin Luther King Jr. Day’i kendi başına bir tatil olarak belirledi. Lee-Jackson günü 2020’de elendi.
  • içindeWyoming: o “Martin Luther King Jr./Wyoming Eşitliği Günü” olarak bilinir. Wyoming yasama meclisindeki ilk siyah kadın olanLiz Byrd, 1991 yılında Wyoming’in MLK gününü ücretli bir devlet tatili olarak tanıması için bir yasa tasarısı çıkardı, ancak akranları aksi takdirde geçemeyeceği için isimden ödün verdi.

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.