Özgür Bilgi Kanalı

Oscar Wilde

16 Ekim 1854’te Dublin’de doğan Oscar Wilde, gösterişli ve ışıl ışıl esprili bir Anglo-İrlandalı oyun yazarı, şair ve eleştirmendi. Fransız yazar André Gide’ye “Bütün dehamı hayatıma koyuyorum, kitaplarıma sadece yeteneğimi koyuyorum” dedi.

Wilde hem Trinity College, Dublin’de hem de Magdalen College, Oxford’da parladı. Londra’da, tartışmalı sanat teorisi olan estetizmin ünlü bir savunucusuydu. Bir şiir koleksiyonunu (1881), The Happy Prince and Other Tales (1888) ve onun sanat ve güzellik fikirlerini destekleyen dersler ve makaleler izledi . 1884’te iki oğlu olduğu Constance Lloyd ile evlendi.

Faustian romanı The Picture of Dorian Gray’i 1890’da yayınladı ve çok daha genç olan Lord Alfred Douglas’a aşık oldu. Daha sonra ikili bir hayata başladı: son derece başarılı üç toplum komedisi ile ün ve servet kazanmak, Lady Windermere’s Fan (1892), An Ideal Husband (1895) veCiddi Olmanın Önemi (1895), ama gizlice erkek genelevlerinde vakit geçirmek. Sevgilisi Lord Alfred Douglas’a De Profundis başlıklı uzun bir mektup olan büyük özründe “Tehlike, heyecanın yarısıydı” diye hatırladı.

Şubat 1895’te, Douglas’ın babası, Queensberry Markisi, Wilde’ı ” somdomit ” [sic] olmakla suçladı. Wilde ona iftira davası açtı, kaybetti ve ardından büyük ahlaksızlıktan suçlu bulundu . Çoğu De Profundis’i yazdığı Reading Gaol’da olmak üzere iki yılını hapiste geçirdi ; serbest bırakıldığı ayda The Ballad of Reading Gaol’u besteledi . Her ikisi de ölümünden sonra yayınlandı. İflas etmiş ve toplum tarafından dışlanmış, sağlığı hapis nedeniyle bozulmuş, hayatının geri kalanını Avrupa’da geçirmiştir. 30 Kasım 1900’de 46 yaşında Paris’te öldü.

Oscar Wilde’ınİdeal Bir Koca oyununa giriş

Catherine Angerson,An IdealHusband’da Oscar Wilde’ın ortaya attığı ciddi soruları uçarı bir sosyete oyunu kisvesi altında araştırıyor.

İdeal Bir Koca (1895),Lady Windermere’in Yelpazesi(1892) veÖnemi Olmayan Bir Kadın’dan(1893) sonra Oscar Wilde’ın sosyete komedilerinin üçüncüsüdür. Bir uçarılık ve esprili değiş tokuş yüzeyinin altında Wilde, siyasi güç ile kişisel ahlak arasındaki ilişkinin ciddi sorusunu araştırıyor. Wilde, başkalarına güldükten sonra, Viktorya dönemi tiyatro seyircilerine kahkahalarını kendilerine çevirmeyi öğretti.

Oyun, 3 Ocak 1895’te Londra’daki Haymarket Tiyatrosu’nda açıldı ve yüzün üzerinde performans sergiledi.İdeal Bir Koca, skandal ve mizah, melodram ve hiciv karışımıyla izleyicileri memnun etti ve memnun etmeye devam ediyor.

An Ideal Husband’daneler oluyor ?

İlk perde, Sir Robert Chiltern’in Londra’daki modaya uygun Grosvenor Meydanı’ndaki evinde bir akşam yemeği partisinde açılıyor. Leydi Markby, beklenmedik bir misafirle, esprili ve hırslı Bayan Cheveley ile gelir. Bayan Cheveley’nin Sir Robert’ın karısı Bayan Chiltern ile okula gittiği ortaya çıktı. Bayan Cheveley, gelecek vaat eden Dışişleri Bakanlığı politikacısı Sir Robert’a şantaj yapmak için Viyana’dan döndü. Sir Robert’ın serveti ve dolayısıyla kariyeri, Süveyş Kanalı Şirketi ile ilgili bir kabine sırrını satmanın mali ödülü üzerine kuruldu. Oyun boyunca Sir Robert, sırrını ve karakterindeki lekeyi karısından saklamak için elinden geleni yapar. Bayan Chiltern, ‘ideal kocasını’ bir kaide üzerine koyar ve Sör Robert, aşkını kaybetmekten korkar. Sör Robert’ın durumundan yararlanmak isteyen Bayan Cheveley, oyunun son perdesinde kendini alt etmeden önce onu birkaç kez alt eder. Wilde, karakterlerin hiçbirinin kusursuz olmadığını gösteriyor; gerçekten de görünüşte kusursuz olan Bayan Chiltern bile, kocasının kabahatini keşfettikten sonra Lord Goring’e uzlaşmacı bir mektup yazarak aptalca bir hata yapar.

Oscar Wilde’ınİdeal Bir Koca kitabınınel yazması taslağı

Oscar Wilde'ın İdeal Bir Koca kitabının el yazması taslağı

Moda ve modernite

İdealBir KocadaWilde, Sir Robert ve Bayan Chiltern’in evliliğini, Sir Robert’ın kız kardeşi Mabel ve arkadaşı Lord Goring arasında artan sevgiyle karşılaştırır. Mabel Chiltern ve Lord Goring arasındaki çapkın ilişki, evli çiftin ilişkisini mahvetme tehdidi oluşturan aynı yüksek ahlaki beklentilere sahip değildir. Lord Goring, kusursuz bir zevkle giyinir, ancak yararlı bir mesleği yoktur, bu da babasını hayal kırıklığına uğratır. O ‘kusursuz bir züppe’. Lord Caversham, oğlunun “böyle boş bir hayat sürdüğünden” şikayet ettiğinde, Mabel hemen Lord Goring’i savunmaya geçer: “Böyle bir şeyi nasıl söylersin? Neden, sabah saat onda Row’a biniyor, haftada üç kez Opera’ya gidiyor, günde en az beş kez kıyafetlerini değiştiriyor ve mevsimin her gecesi dışarıda yemek yiyor’. Mabel ve Lord Goring’in karakterleri belki de Wilde’ın kendisine en yakın olanlardır. Wilde çöküşü kucakladı, estetik ilkelere göre giyinmiş ve başkalarının taklit ettiği bir yaşam tarzını desteklemiştir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.