Özgür Bilgi Kanalı

Baykuş Modeli Paspas

Bu modelimiz tüm bayanların kolaylıkla yapabileceği kolay bir paspas modelidir. Özellikle oda kapılarının önleri ve daire giriş kapılarınızın önlerini süsleyecek görsel güzelliği olan harika bir modeldir. Modelimiz tığ ile yapılan bir modeldir ve ortadan başlayıp yana doğru büyüyerek devam etmektedir.
Gerekli Malzemeler:

4,5 numara tığ
2 yumak beyaz ip
1 yumak yeşil ebruli ip
1 yumak pembe ebruli ip
Not: İpliklerin rengi kendi seçim ve zevklerinize göre değişebilir.

Yapılışı:

Öncelikle Beyaz ip ile başlanır be 10 adet zincir çekilerek, yuvarlak şekil yapılır içi tıp üzerine ilmek alarak doldurulur. Üst sıraya geçildiğin de ise su taşı modeli yapılır bu da her seferin de 3 kez tığ üzerine ilmek alınarak yapılır 4. de 3 zincir çekilir yine ilmek ile dolgu yapılır ve 2 kez daha üzerine ilmek alınarak dolgu yapılır. Bu işler paspas genişledikçe devam eder. En üste gelindiğinde ise su taşı yapmaya devam edilir ancak su taşları eksiltilir, her motifin üstüne 3 bölüm haline gelir. Bu güller 4 sıra boyunca aynı işlem devam eder ve en son sırada en köşeye gelindiğinde 2 zincir çekilir ve paspas tamamlanır. Sonrasında yine köşeden başlayıp aynı köşede bitecek şekilde her seferin de 4 zincir çekilip üzerine ilmek almadan dolgu yapılmalıdır. Bun işlemlerin tamamlanmasının ardından paspasınızın en üstünde oluşturduğunuz su taşı güllerinin adedine göre en güller hazırlanmalıdır. Bu güller yine 10 zincir çekilip, yuvarlak hale getirilir. İçerisi tığ üzerine ilmek alınarak doldurulmalıdır. Bu işlem sizin gülü ne kadar büyük yapmak istediğinize göre devam etmektedir. Bu yaptığınız gülleri tığ ile ilmek almadan tek tek paspas üzerine zincir çekip ilmek almadan ekleyebilirsiniz. Sakın yapamam demeyin hanımlar denemeden bilemezsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.