Özgür Bilgi Kanalı

Dünyanın En İlginç Tasarımına Sahip Yapıları


 1. Wonderworks Müzesi

Müzeye dışarıdan ilk bakıldığında yuvarlanmış ve ters durmuş bir ev görüntüsüyle dikkatleri üzerine çekiyor. Wonderwork Müzesi fizik ve matematik temalı eğlenceli sergiler içeriyor. Bazen bir akşam yemeğinde sihirli gösteriler eşliğinde, misafirlerini ağırlıyor. Binanın tasarımı Terry Nicholson tarafından yapılmıştır. Binaya gelen ziyaretçilerden giriş ücreti almıyorlar. Binanın içine girenler ikinci bir kez şaşırıyorlar, çünkü içide dışı gibi ters duruyor, gerçekten çok ilginç ve faklı bir tasarım. Tam bir sihirli dünya da diyebiliriz.


2. Luxor Hotel

Piramit yapısı ile tanınmış Luxor Hotel, rengarenk içeriği ve harika mimarisiyle misafirlerini bambaşka bir dünyaya götüren harika bir otel. Las Vegasa yolu düşenler mutlaka burayı görmeli.


3.Mind House

Tasarım harikalarından bir tanesi daha, doğayla tamamen bütünleşmiş saf ve güzel bir görüntü. Tasarımın sahibi olan Antoni Gouidi nin başyapıtı Mind House Barselona da dır

Uzaktan bakıldığında aynı bir salyangoza benziyor.


4. The Egg

Bir yumurtanın yarısıymış gibi gözüken Empire State Plaza New York’un en gelişmiş sermaye merkezlerinden birisi, Wollace Horison tarafından yapılmış. İç tasarımıyla insanı etkileyen bu kültür alanında, sanat koleksiyonları, mağaralar, müzeler, tiyatrolar sene boyunca devam ediyor. Empire State Plazada yapılmak için özel olarak etkinlikler düzenleniyor.


5.Ryungyang Oteli

Dünyanın en yüksek otelleri arasında olan bir yapı. Otelin yüksekliği 330 metre yüksekliğinde, 105 odalı betonarme bir gökdelen. Kuzey kore’ nin başkenti Pyongyang’ın Potong Gang bölgesinde bulunmaktadır. Binanın bahçesinde avlu, 3 bin oda ve 7 restoran bulunmaktadır.

Wave Recidence ( dalga evleri )

Eşiz, modern bir mimariye sahip olan evler, Danimarka da bulunmaktadır. Henning Larsen Mimarlık tarafından yapılmış. Gece ışıklar yandığı zaman nefis bir görüntü ortaya çıkıyor. Muhteşem yapının içinde 140 daire bulunmakta, odaların her biri tüm manzarayı rahatça görebiliyor.


6. Sheraton Huzhou Otel

Çin de Ma Yasong tarafından tasalanmıştır. Tasarımı ile adeta bir Atnalı şeklini andırıyor. Otel göl kıyısında, harika bir manzaraya sahip. 27 katlı,301 oda, 37 villa, 44 süit bulunmaktadır. Otel lobisi Swarovski taşlarla dizayn edilmiş.


7. Geisel Kütüp hanesi

William L. Pereira Associates tarafından tasarlanmıştır. Kaliforniya’da bulunan bir üniversite kütüphanesidir. Okuma, yazma, düşünme ve rüya görme mekanı olarak düşünülmüş.


8. Dome Home

Binanın tasarımı Charles Ryan tarafından tasrlanmış. Amerika’nın Florida eyaletinde bulunan bu tasarım, kasırga felaketi düşünülerek tasarlanmış, güçlendirilmiş plastik paneller kuvvetli rüzgara karşı dayanıklılık sağlamış. Saatte 300 km hızda olan rüzgara dayanıklı olan evler can kurtarıcı olarak ta biliniyor.

dome-home


9. Monchester Adalet Merkezi

Farklı mimarisi ve estetik görüntüsü açısından oldukça ilginç görünüyor. Toplum açısından kimliksel ve yapı kalitesi olarak ön plana çıkmaktadır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.