Her bayanın hayalinde olan pırlantaların gelin özelliklerine bir bakalım. Pırlanta elmasın işlenmesi ile meydana gelir.  Saf karbondan oluşur.

Bir pırlanta sadece diğer pırlanta ile kesilebilir.  Taşlar içinde ki en keskini pırlantadır. Pırlanta çok değerlidir. Pırlanta asitten bile etkilenmez. Pırlantadaki o yeşil görünümü doğal radyasyon etkisi ile oluşmaktadır.  Pırlantanın en çok bilinen özelliği serttir ve kesicidir.

Kaliteli bir pırlanta seçerken şunlara mutlaka dikkat edin.

Karat ağırlığı, kesim, renk ve berrak olmasına…  Pırlantanın ağırlığına göre karatı tespit edilir. 1 karat 100 puan olarak belirlenmektedir.  Taşın büyüklüğü ile ağırlığı  birbirine karıştırmayın.  Pırlantalarda karbon kristallerin izleri vardır. Kristallerin azalması demek berraklığın artması demektir.  Renk açısından 7 ye ayrılır pırlanta.  D,E,F,G-H ,I-J, K-M ,N-Z

D: Tamamen renksiz olan pırlanta sınıfıdır.

E: renksizdir. Belli belirsiz renkleri sadece cevher bilimcileri görebilir.

F: renksiz grubun en altıdır.

G-H :çok az bir rengi vardır.

I-j : hafif renkli beyaz K-M : sarı renktedir.

N-Z : gri , kahverengi ve sarı renktedir.

Kesim olarak da pırlantalar : yuvarlak, oval ,markiz, baget ,kalp, zümrüt, prenses, armut J pırlantanın parlaklığını en iyi onun kesim kalitesinde görürsünüz.

Pırlanta kubbeli şekildedir.  Her elmas tektir ve benzeri yoktur. Yüzükte , kolye de, küpe de ,bileklik ,bronşta her bir takıya ayrı hava katar. Bayanların hayalidir kısacası o…

 

 

 

Önceki İçerikMeryem Uzerli Diyeti
Sonraki İçerikEn Güzel Şal Modelleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz