Özgür Bilgi Kanalı

2-2,5 Yaş Krizi

2-6 yaş bebeklikten çocukluğa geçilen bir dönemdir.Bu dönemde çocuk yavaş yavaş anne babadan uzaklaşmaya, bağımsızlaşmaya başlar.Anne-babasından ayrı olarak fikirleri gelişmeye başlar ve bu durum çocuğu daha fazla özgürleşmeye yönlendirir.Bu evrede temel alışkanlıkların da yapı taşları oluşmaya başlar.
2 yaşındaki çocuk açık biçimde bağımsız olmak ister.İnatçı davranabilir, istediğini yapamayınca öfke nöbetleri geçirebilir.Bir çok şeyi kendi kendine yapma konusunda ısrarcı davranır.Çocuk bu dönemde yapabildiklerinin farkına varır ve daha fazla şeyi kendi başına yapmaya çalışır.”Ben yapacağım.” cümlesini sık sık duyabilirsiniz bu dönemde.
Bu dönemde çocuk olumsuz, ısrarcı, isyankar,dengesiz ve kararsızdır.Engellendiğinde kızar, yap denileni yapmaz, yapma denileni yapar.Her şeyi kendi yapmak ister ve yardım istemez.”hayır”, “istemiyorum”, “yapmayacağım” gibi sözcükleri sık sık kullanır.Bu dönemde benim çocuğum ne kadar huysuz, geçimsiz,inatçı gibi şeyler düşünebilirsiniz.Ama tüm bu anlattıklarım doğal ve geçici bir dönemin belirtileridir.Bu yüzden kaygılanmanıza gerek yok.Çocuğunuz kendi kimliğini kazanmanın, özgürleşmenin, kendi başına bir şeyler yapabildiğini göstermenin savaşını veriyor.Ebeveynler olarak size düşen bu dönemde çocuğunuzla etkili bir iletişim kurarak onu almaya çalışmak ve onu desteklemektir.

Neler yapılabilir?

  • Bu dönemin doğal ve geçici olduğunu unutmayınız ve olabildiğince sabırlı davranmaya çalışınız.
  • Çocuğunuzun öfke ve tersliklerini mümkün olduğunca görmezden geliniz.
  • Çocukla inatlaşmaya girmeyiniz.Çocuğun dikkatini başka bir yöne kaydırarak gerginliği yok edebilirsiniz.
  • Çocuğunuza sınır koyarken gerekçeleri anlayacağı bir şekilde açıklayınız.
  • Bağımsızlık çabasını, tek başına bir şeyler yapma isteğini destekleyiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.