4 NASA Gönüllüsünden Oluşan Bir Ekip, 378 Gün Boyunca Mars Gezegeninin Simülasyonunda Kilitlenecekleri Göreve Başladı


mars görevi

Dört NASA gönüllüsünden oluşan bir grup, Mars gezegeninin yer tabanlı bir simülasyonunda kilitlenecekleri 378 günlük bir göreve başladı.

NASA’ya göre Pazar günü başlayan görev, üç yıl süren Mars yüzey simülasyonlarının ilki. Görev sırasında mürettebat üyeleri, 3D baskılı, 1.700 metrekarelik bir yaşam alanında yaşayacak ve çalışacak.

NASA, araştırmacıların kaynak sınırlamaları, ekipman arızası ve iletişim gecikmeleri dahil olmak üzere Mars’a insan misyonunun zorluklarını simüle edeceklerini söyledi.

Mürettebat ayrıca simüle edilmiş uzay yürüyüşleri, robotik operasyonlar ve yaşam alanı bakımı dahil olmak üzere farklı türde görev faaliyetleri yürütecek .

Dört kişilik ekip, araştırma bilimcisi Kelly Haston, yapı mühendisi Ross Brockwell, acil tıp doktoru Nathan Jones ve ABD Donanması mikrobiyoloğu Anca Selariu’dan oluşuyor. Haston mürettebatın komutanı olarak görev yapacak.

Dörtlü, bir başvuru havuzundan NASA’nın Mürettebat Sağlık ve Performans Keşif Analogunun veya CHAPEA’nın bir parçası olacak şekilde seçildi.

Görevin NASA’daki baş müfettişi Grace Douglas, Pazar günü mürettebat yaşam alanına girmeden önce bir brifing sırasında, “Keşfe olan bağlılığınız için hepinize teşekkür ederim,” dedi.

Haston, “Mürettebat bu ay bu göreve hazırlanmak için çok çalıştı,” dedi.

“Üç görevden ilki olan CHAPEA 1’i gerçeğe dönüştürmek için birlikte çalışan, farklı geçmişlere sahip böylesine muazzam bir bilim insanı ve uzman grubunun parçası olmak çok özeldi” diye ekledi.