Özgür Bilgi Kanalı

Akregator 1.6

Akregator ile haber takibi artık çok daha kolay…

Pek çok kişinin yaşadığı bir sorundur, sevdiğiniz bir site ya da konuya ilişkin tüm haberleri izleyebilme derdi… Her siteye sırayla girip, haberleri tek tek kontrol etmek gerekir bazen. Ancak, bizi bu dertten kurtaran bir sistem mevcut, RSS.

RSS’ler, temel olarak haber beslemeleridir. Bir siteye eklenen girdileri, bir besleme okuyucu sayesinde rahatça okumanızı sağlar.

Akregator, bir KDE bileşenidir. KDE içerisinde gelen, gelişmiş bir RSS takipçisidir. Sizin için belli aralıklarla yazıları günceller, haber verir, listelerde gezinmeniz için kolay seçenekler sunar ve özelleştirmenize izin verir.

Haberlerinize hükmedin

Takip ettiğiniz RSS beslemeleri arasında dolaşmak, Akregator ile çok kolay. Önce, besleme adreslerini listeleme konusuna değinelim. Seçtiğiniz isimlendirmeyle, haberleri istediğiniz gibi sıralamanıza ve kategorize etmenize izin veriyor. Örneğin, şu kaynakları takip ediyorsunuz: “Özgürlükİçin.com Haber”, “Özgürlükİçin.com Gezegen”. Bunları, “Özgürlükİçin” diye bir dizin açarak içerisinde toplayabilirsiniz. Bu sayede sayfadaki kalabalık gözünüzü yormaz.

Listeleme biçiml28eri de temel olarak üç farklı şekilde oluyor. Normal Görünüm modunda sayfa ikiye ayrılır. Üst kısımda haberlerin listesi duruyor. Alt kısımda da tıkladığınız haberin içeriği var. Geniş Ekran Görünümü modunda, sayfa bu kez yandan ayrılır. Geniş ekranlı monitörü olanlar bu özelliği daha çok sevebilir. Her şeyi tek parça hâlinde görmek isteyenler, Bütünleşik Görünüm tam size göre. Bir Web sayfası edasıyla tüm haberleri, başlıkları ve içerikleriyle birlikte önünüze sunuyor.

Arşiv özelliği sayesinde, tıpkı e-posta istemcilerinin e-postaları arşivlemesi gibi, siz de haberlerinizi arşivleyebilirsiniz. Arşivleme istediğiniz biçimde olabilir. İster özelliği kapatabilir, ister gün ya da MB limiti koyabilir, isterseniz de sınır koymadan her şeyi arşivlersiniz. Limitlerde de önemli olarak işaretlediklerinizi koruyabilirsiniz…

“Haberin aslını görmek istiyorum”

Akregator buna da izin veriyor. Bir yazıyı isterseniz Akregator içine gömülü bir tarayıcıyla, isterseniz harici bir tarayıcıyla görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede, RSS üzerinden aktarılamayan bazı özelliklere de tam olarak erişebilirsiniz. Bunun için sadece yazının başlığına çift tıklayın ya da sağ tık menüsünden açın…

Daha fazlası:

  • Akregator ile haber okumayla yetinmeyin. Haber içerisindeki içerikleri dahi indirebilirsiniz. Burada KGet size yardımcı olacak.
  • Haberler içerisinde kaybolanlara ilaç olarak, arama özelliğini sunabiliriz.
  • İster tek bir kaynağı, isterseniz tüm kaynakları aynı anda güncelleyebilirsiniz.
  • Kaynak bilgilerinizi içeri aktarabilir ya da dışarı aktarabilirsiniz. Yedeklemek ne kadar da kolay, değil mi?
  • Sistem çekmecesindeki ufak bir simge, size okunacak haberleriniz olduğunu sürekli hatırlatacak…

Bu yazının da sonuna geldik. Özgür ve haberli günler…


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.