Özgür Bilgi Kanalı

alibaba

Çinli teknoloji devi Alibaba (BABA), yıllık 11.11 Bekarlar Günü alışveriş çılgınlığı sırasında 84,5 milyar dolarlık satış yaptı. Bu yılki rakamlar, Alibaba’nın evde düzenleyici incelemeyle karşı karşıya kalmasına ve pandemi kaynaklı küresel tedarik zinciri sıkışıklığına rağmen, şirketin 2020’deki 74 milyar dolarlık satışını havaya uçurdu.

Dünyanın en büyük alışveriş etkinliği olan Bekarlar Günü, Amazon’un Başbakan Günü, Siber Pazartesi ve Kara Cuma’yı cüceler ve yaklaşık 30,7 milyar dolar gelir elde etti.

Alibaba’nın 1 Kasım’da başlayan ve 11 Kasım’a kadar devam eden alışveriş festivaline yaklaşık 290 bin marka katıldı.

Burada ABD’de Alibaba,Diane Von Furstenberg,Supergoopgibi markaların yer aldığı bir etkinlik düzenledi!,Mansur GavrielveBASQ NYCÇin merkezli tüketicilere satmak mallara Alibaba canlı akışı platformu kullanarak başladı.

Diane Von Furstenberg CEO’su Gabby Hirata, Yahoo Finance’e verdiği demeçte, bu çabanın yüksek moda markası için cömertçe karşılığını verdiğini söyledi. Markanın satışları, bu yılki etkinlikte canlı akışının ilk 15 dakikasında %110 arttı.

Alibaba beş yıl önce platformunda canlı akışı başlattı, ancak Diane Von Furstenberg gibi markalar için salgın, teknolojiyi Çinli tüketicilere ulaşmak için bir zorunluluk haline getirdi. Hirata, Diane Von Furstenberg’in APAC bölgesi başkanından şirkete katıldıktan sadece bir yıl sonra başkan ve CEO’ya terfi etmesi için 2020 canlı akışının başarısını takdir ediyor.

Bu yılki Bekarlar Günü, Çin’deki teknoloji devlerine yönelik daha büyük bir baskının ortasında geldi. Alibaba’nın kendisi2,8 milyar dolar para cezasına çarptırıldıanti-tekel yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla. Çin Devlet Piyasa Denetleme İdaresi’ne göre şirket, çevrimiçi perakende platformu hizmet pazarındaki rekabeti ortadan kaldırdı ve kısıtladı.

Şirket ayrıca, kurucu Jack Ma’nın Çin bankacılık sistemine karşı konuştuğu 2020’de hükümetten tepkiyle karşı karşıya kaldı. Ma daha sonra Ocak ayında bir etkinliğe katılmadan önce aylarca halkın gözünden kayboldu.

Bu arada Alibaba’nın Ant Group’u, Çin hükümeti ilk halka arzını başlatma girişimini finansal açıklamalarla ilgili endişelerini öne sürerek kapattığında kendi sorunları vardı. Halka arzın şirket için 37 milyar dolar toplaması bekleniyordu.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.