Özgür Bilgi Kanalı

Alt ıslatma yani tıptaki ismiyle Enüresiz bir ruhsal problem olmakla birlikte enüresiz genellikle kalıtımsal bir rahatsızlıktır. Öncelikle alt ıslatmanın %80 ve üzerinde kalıtıma bağlı olarak ortaya çıktığını bilmek gerekmektedir. Alt ıslatma sorununda çevre de büyük bir etken olmakla birlikte kalıtımın yerine de geçebilir. Ülkemizde alt ıslatma probleminde özellikle alt sosyo ekonomik düzey kesimin eğitimsiz anne babalardan oluştuğunu görmekteyiz. Enüresiz sorununun altında yatan sebeplere bakıldığında bu tür ailelerin sorun karşısında uyguladığı yöntemler sorunu çözmek yerine daha da içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Enüresizin nedenlerine bakacak olursak;

 • Aile ortamının sürekli gergin olması anne babanın kavga ve tartışma içerisinde olması. Çocuğun mutsuz bir aile ortamında büyüyor olmasıdır. Çocuk bu durumlardan korkmuş ve ruhsal bir çöküntü içerisine girmiş olabilir.
 • Enüresiz sorununun tıbbi olarak kalıtım açısından sebeplerinden en büyüğü ise çocuğun bacaklarındaki kasların yeterince olgunluğa ulaşmamasıdır. Bu kaslar sayesinde idrarını tutabilen bir çocukta kasların gelişim düzeyine göre daha geç olgunlaşmasından dolayı enüresiz sorunu görülebilir.
 • Öncelikle bunu bir sorun olarak görmek için sürekli tekrarlayan bir durum olması gerekmektedir. Eğer çocuk fazla sıvı tükettiği zaman bunu yapıyorsa bu durum normal bir durumdur.
 • Çocuk bunu sürekli tekrarlıyorsa normal bir durum olmaktan çıkmış enüresiz olabilme ihtimali artmış demektir. Bu durumda öncelikle çocukla konuşmak ve bundan utanmaması gerektiğini ona anlatmak, sağlığı ile ilgili bir durum olduğunu açıklamak gerekiyor. Sonrasında çocuğunuzu hastaneye götürüp sorunun kalıtımsal bir problem olduğunu mu yoksa ruhsal bir rahatsızlıktan dolayı mı olduğunu anlamak gerekir.
 • Genetik faktörlerin etkili olduğu enüresiz sorununda çocuğa ilaç tedavisi uygulanmakla birlikte bunun yanında ailenin de alması gereken önlemler vardır. Çocuğunuzun yatmadan önce sıvı tüketmemesini sağlamanız gerekiyor.
 • Geceleri onu gözlemleyerek hangi saatlerde altını ıslatıyorsa bu saatlerden önce uyandırmalı ve tuvalet ihtiyacını gidermesini sağlamalısınız. Altına bez bağlamak ve ekstra önlemler almak çocuğun suçluluk duygusunu katlayacağı için bu tür yöntemlere başvurmayınız.
 • Ruhsal olarak güven duygusunun azalması, mutsuz aile ortamı, şiddet gibi durumlarda ortaya çıkan bu rahatsızlığın giderilmesi daha zor olacağı için aile ortamının bir an önce düzeltilmesi çocuğa bu hissin verilmesi gerekmektedir.
 • Enüresiz beraberinde kabızlık da görülebilen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Kabızlık tedavi edildiğinde enüresiz probleminin de ortadan kalktığı bilinmektedir. Fakat bu durum genellikle nadir rastlanan bir durum olduğu için genelleştirmek uygun olmayacaktır.
 • Enüresizin nedenleri arasında okul korkusu, kardeş kıskançlığı gibi nedenler de olabilmektedir. Birçok psikolojik nedene bağlı olarak gerçekleşen bu rahatsızlık çocuklarda 4-5 yaşlarından sonra görülmemesi gereken bir rahatsızlıktır.
 • Genellikle çocuğun gelişimine göre 3-4 yaşlarında mesena kontrolü tamamen gelişir. Yani çocuğun kasları idrarını tutabilecek olgunluğa erişmiştir. Altında yatan genetik veya kalıtsal bir faktör yoksa sorunun psikolojik olduğu anlaşılmaktadır.
 • Çocuğun sevdiği birini kaybetmesi ve bu durumdan dolayı korkular yaşaması. Anne babanın aşırı koruyucu tutumu sonucunda çocuğun bebeksi kalabilmesi. Evde aşırı bir disiplin uygulanması gibi çeşitli nedenler de enüresizin ortaya çıkmasına sebep olabilecek faktörler arasında yer almasıdır.
 • Enüresiz sorununda ailelerin bu tür durumlara dikkat etmesi gerekir. Çocuğa aşırı disiplinle yaklaşılmamalı, evdeki soğuk ortamı yumuşatmak ve ona değer verildiğini hissettirmek gerekmektedir. Aşırı sorumluluk yükleyip çocuğu bu sorumluluğu yerine getiremediği için eleştiren bir tavı takınan aileler bu problemi çocuklarında görebilirler.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.