Özgür Bilgi Kanalı

Android M Tüm Detayları ve Çıkış Tarihi
Google Android işletim sistemi üzerindeki güncellemelerine ve geliştirmelerine devam ederken Lolipop sürümünden sonra aylardır konuşulan bir yeni mobil işletim sistemini daha piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Android M fark yaratacak özellikler ile gelirken kullanılan Android cihazı performans yönünden daha da geliştirmeyi hedefliyor. Android M’in tahmini çıkış tarihi ise Ekim ile Kasım aylarında olması bekliyor. Android neden kısaltma bir isim ile geliyor diye birçok soru işaretinin olduğu konuya da değinmek gerekirse sondaki M harfinin yine bir şekerleme isminin kısaltması olabileceği konuşuluyor. En çok akla gelenler arasında ise Marshmallow var. Bu yüzden android serisinin 6. işletim sisteminin adı Android M olacağı tahmin ediliyor. Android M ile gelen yenilikleri derlediğimiz bu yazımızda beğeneceğiniz ve beğenmeyeceğiniz yönler olacak.

  • Android M’de Uygulama Kontrolü Sizde

Android M ile uygulama kontrolü tamamen kullanıcıya bırakılmış durumda. Android M yüklü bir cihazda barındırdığınız her uygulama extreme özellikler için sizden izin alacak. Yani bu özellik sayesinde uygulamalarda yanlışlık gibi bir durum ortaya çıkmayacak. Whatsapp’da ses kaydı yapmak istediğinizde, facebook’da konum göndermek istediğinizde bunlarla bağlantılı olan mikrofon ve gps özelliklerini kullanabilmeniz için sizden izin istenecek. Bu özellik tıpkı bir bilgisayardaki işletim sisteminden ilham alınarak tasarlanmış bir özellik olarak beliriyor.

  • Uygulamalara Hızlı Erişim (Applink )

Applink olarak adlandırılan bu yenilikte ise Android’in eski sürümlerinde yaşadığınız zaman kaybını yaşamamak adına oldukça güzel düşünülmüş bir özellikle karşımıza çıkan Android M sürümünde size whatsapp, facebook veya diğer mesajlaşma uygulamalarından gelen bağlantılara tıkladığınızda eğer cihazınızda bu bağlantıya ait uygulama yüklü ise direkt olarak açılacak. Yani kısa bir örnekle açıklamak gerekirse facebook üzerinden bir youtube videosu linki geldiyse siz bu linke tıkladığınızda cihaz size google chrome veya youtube olarak seçenek sormak yerine direkt olarak youtube uygulamasından linke erişim imkanı sunacak. Bu da cihazdaki uygulama geçişlerinde bekleme süresini kısaltarak kullanıcıya kolaylık sağlamak adına yapılmış yeniliklerden birisi.

  • Ses Tuşlarında Gelişmiş Kontrol

Android eski sürümlerinde ses tuşlarına basıldığında sadece ses azalıp artıyordur. Android M ile buna bir yenilik getirildi. Ses kontrol tuşlarında zil,bildirim,alarm gibi sesler de artırılıp azaltılabilmektedir.Sadece zil sesi değiştirilebilen önceki sürümlerde ayarlar menüsünden değişiklik yapmak gerekirken Android m ile ayarlar kısmına girmeye gerek kalmadan istenilen şekilde sesler tuşlarla azaltılıp artırılabilecek.

  • Android Pay ve Parmak İzi Sensör Desteği

Andorid pay ile hedeflenen Apple’da olduğu gibi uygulama satın almak isteyen kullanıcılar için güvenli ödeme seçenekleri sunuyor. Google playdan tekrar tekrar kart bilgisi girmeye veya güvenli alışveriş yapıyor muyum diye şüphe etmeye gerek kalmayacak bir özellik ile geliyor. Android M’de yer alacak olan Android Pay’de yapmanız gereken kart bilgilerinizi uygulamaya girerek bir kilit koymak. Eğer parmak izi sensörü destekli bir cihazınız varsa parmak izinizi koyabilirsiniz veya desen, şifre biçiminde bir güvenlik duvarı oluşturabilirsiniz.

  • Uygulama Widgetları ve Arayüzler Değişiyor

Android M’in en dikkat çeken yönlerinden birisi ise uygulama widgetları ve arayüzde yapılan köklü değişiklikler. Uygulamalara ait widgetlar alt tarafta uygulamayı temsil edecek şekilde gruplanmış ve böylece kullanım açısından çok kolay bir arayüz ortaya çıkmış. Rastgele uygulamaların menülere dağıtılmaması kullanım açısından kolay olması ve kullanıcının rahat etmesini sağlamaya yönelik yapılmış. Android M’de en dikkat çeken özelliklerden birisi ise flat bir tasarım ile gelen arayüz oluyor. Oldukça şık görünecek olan Android M’de cihazda yer alan açık ve koyuya yakın tonlardan ziyade flat bir tasarım ile performans da artırılmaya çalışılmış. Android M’ de yine kullanıcının en çok seveceği özelliklerden birisi gün yüzüne çıktı. bu da mutli window özelliğidir. Multi window özelliği sayesinde iki uygulamayı aynı anda ekranda görebilecek ve bu uygulamaların ikisini de aynı anda kullanabileceksiniz. Aynı zamanda İphone’da görünen ve şimdiye kadar çok fazla cihazda kullanılmayan bir özellik daha Android M ile geliyor. Android M ‘de uygulama geçişleri yukardan aşağıya bir sıralama da izliyor. Yani sağdan sola kaydırma ile sabitlenmeyen uygulamaları yukardan aşağıya da sıralama yapabilir baş harflerine göre sıraya koyabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.