Özgür Bilgi Kanalı

ANNE ADAYLARI NASIL BESLENMELİDİR

Annelik her kadının yaşamı boyunca arzuladığı kutsal bir vazifedir. Bir bebeği dünyaya getirmeden önce yani karnınızdayken ne kadar iyi bakarsanız doğum yaptıktan sonra sağlıklı ve sıhhatli olduğunu görebilirsiniz. Bebeğinizin gelişimini tamamladığı o kritik süreçlerde siz de yediğiniz ve içtiğiniz her şeye özen göstermeli ve dikkat etmelisiniz. Bu sadece bebeğinizin sağlığı için değil sizinde sağlığınız için oldukça önemlidir. Nasıl beslenmeniz gerektiğini bilmiyorsanız doktorunuza danışarak doğuma kadar gözetim altında kalabilirsiniz.
Anne adayları her insanın yaptığı gibi kahvaltı öğününü asla kaçırmamalıdır. Kahvaltı da yediğiniz peynir, yumurta, bal vb. sağlıklı yiyecekler gün içerisinde yediğiniz çoğu besinden daha önemlidir. Özellikle yumurtanın anne sütü ile hemen hemen eşdeğer olduğunu biliyor muydunuz? Aşırıya kaçmamak şartı ile organik yumurtalar yiyebilirsiniz. Kahvaltı sonrasında devamlı açlık hissi hissediyorsanız ara ara istediğiniz besinleri az miktarda tüketebilirsiniz. Bu şekilde hamilelikte fazla kilo alımına dur diyerek ideal kilonuzun fazla dışına çıkmamış olursunuz. Ara ara az öğünler almak aynı zamanda kan şekerinizin dengelenmesini de sağlamaktadır. B vitaminin bile yerini alabilecek zengin içeriği ile anne adaylarının tüketmesi gereken tam tahıllı ekmek ve bulgur gibi ürünler bebeğinizin ve sizin sağlığınız için oldukça idealdir. Pilav yemek istiyorsanız pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tercih etmelisiniz. Hamilelik süreci içerisinde gerginlik hissediyorsanız badem tüketebilirsiniz. Uygun dozda badem tüketimi bebeğinizin beyin gelişimi için önemli bir kuruyemiştir. Et, tavuk ve balık gibi ürünleri yemeği seviyorsanız haftanın en üç gününde deniz balığı yiyebilirsiniz. İyottan daha zengin içeriği ile bebeklerin zekâ gelişiminde önemli rol oynayan deniz balıkları imkân oldukça yenmelidir. Hamile olan bayanlarda sıkça rastlanan problemlerden bir tanesi de demir eksikliğidir. Besinlerinizin arasında az yağlı et ve kuru baklagiller varsa bu öğünlerin yanında C vitamininden daha zengin olan yiyeceklere de yer verilmelidir. Özellikle ödem oluşumu hamilelikte sıkça rastlanan sorunlar arasındadır. Bu nedenle anne adaylarının aşırı tuzlu ve aşırı şekerli yiyeceklerden uzak durması ve bolca su tüketmesi önemlidir. En önemli nokta ise hazır gıdalardan uzak durulması gerektiğidir. Hazır meyve suyu yerine meyvelerin olduğu gibi yenmesi anne adayına vitamin takviyesi yapılması açısından ve lif açısından önemlidir. Hamile bayanların folik asit ihtiyacının karşılanması ve kalsiyum takviyesinin yapılması açısından yeşil sebzeler tüketilmesi ve bu sebzelerin organik olması gerekmektedir. Kabızlık sorunu ise bayanları çok rahatsız eden ve şişkinlik hissi veren bir problemdir. Buna çözüm olarak her öğün içerisinde salata ve sebze yenmesi ve bolca su tüketilmesi gerekmektedir. Tabi ki de süt, yoğurt gibi gıdaların alınması gözden kaçırılmamalıdır. Bağışıklık sistemine güç veren yoğurt günde üç porsiyon kadar tüketilmelidir. Alkol ve kafein den uzak durulmalı onun yerine besleyici bitki çayları tercih edilmelidir. Hamilelik esnasında alınan kilolardan uzak durmak istiyorsanız diyet gibi zararlı çözümler yerine sağlıklı beslenmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde bebeğinizi ev kendinizi koruyabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.