ANNE BABA TUTUMLARI
1)Demokratik Tutum
Çocuklarını bağımsız bir birey olarak gören ve çocuklarına gerçekten saygı duyan anne babaların sahip olduğu tutumdur. Bu tutuma sahip olan anne babalar aile içinde alınacak kararlarda çocuklarının fikirlerine de önem verirler. Bu tutumla yetişen çocuklar özgüveni yüksek, girişken, özerk ve sosyal bireyler olurlar.

2)Otoriter Tutum
Çocuklar üzerinde mutlak hakimiyet kurmaya çalışan, çocukların istekleri ve fikirlerini önemsemeyen ve kendi belirledikleri kuralları çocuklarının sorgusuzca benimseyip uygulanması gerektiğine inanan anne baba tutumumudur. Bu tutumun hüküm sürdüğü ailelerde yetişen çocuklar genellikle çekingen, pasif, içe kapanık bir kişiliğe sahip olurlar. Ancak zaman zaman saldırgan davranışlarda sergileyebilirler.

3)Mükemmeliyetçi Tutum
Çocuklarından genellikle üst düzey başarı bekleyen ve bu doğrultuda onlara yakın baskı uygulayan anne babaların sahip olduğu tutumdur. Bu tutum ile yetişen çocuklar başarılı olabilecekleri gibi kendine güvensiz bir yapıya da bürünebilirler.

4)Aşırı Koruyucu Tutum
Çocuklarını daima kontrol altında tutmak isteyen ve bu doğrultuda çaba harcayan, onlar adına herşeyi yapma eğiliminde olan ana babaların sahip olduğu tutumdur. Bu tutumla yetişen çocuklar genellikle başkalarına bağımlı bir kişilik yapısına sahip olurlar.

5)Aşırı Hoşgörülü Tutum
Çocukların davranışlarına herhangi bir sınırlandırma getirmeyen, onların isteklerini daima yerine getirme eğiliminde olan anne babaların sahip olduğu tutumdur. Bu tutumla yetişen çocuklar bencil, şımarık ve doyumsuz bir kişilik yapısına sahip olurlar.

6)İlgisiz (Reddedici) Tutum
Çocuklarını benimsemeyen ve onlara karşı düşmanca tavırlar sergileyen anne babaların sahip olduğu tutumdur. Bu tutumla yetişen çocuklar özgüveni düşük, saldırgan davranışlar sergileyen bir kişilik yapısına sahip olurlar.

Önceki İçerikSAVUNMA MEKANİZMALARI
Sonraki İçerikALICI DİL VE İFADE EDİCİ DİL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz