Özgür Bilgi Kanalı

Anne ve Çocuk

Anne ve bebek arasındaki ilişki anne çocuğu ilk hissetmeye başladığı anda başlar. Gebeliğin 4 üncü haftasından sonra artık iki kişilik beslenilmeye başlanır ve vucut için alınan besinler neredeyse 2 katına çıkarılır ve tabiki anne beslenmesine çok dikkat etmeli ve mümkün olduğu kadar vitaminleri nizami biçimde almalıdır. Gebelik ilerdedikçe anne bebeğini hissetmeye ve istemeyerekte olsa duygusal bağ kurmaya başlar.doğuma kadar devam eden bu süreçte anne adayları hem beslenmesine dikkat etmek zorunda hemde gerekli egzersizleri yaparak normal doğum yapacak anneler için doğumu kolaylaştıran kriterleri gerçekleştirirler.
Tabiki doğum anne ve bebeğin tanıştığı gündür. Anne normal doğumlarda doğum esnasında yüksek miktarda oksitosin salgılamaktadır. Bu hormonun salgılanmasının amacı anne ve çocuk arasında bir bağ kurulşmasının sağlanmasıdır. Erkeklerde bu hormon o zamanlarda salgılanmadığından baba adayları çocuklarını ilk kez kucakladığında hiçbir duygu hissetmemektedirler. Oksitosin hormonu beynin ilkel bölümünde salgılanır ve hipofiz bezinde depolanır. Sevdiklerinizle vakit geçirdiğinizde, sevişme anında, ve mükemmel derecede eğlendiğiniz zamanlarda bu hormon salgılanmaktadır.
Anne bebeğin doğumundan sonra özellikle anne sütüne önem vermek zorundadır. Çünkü bebeğin bağışıklığını güçlendirecek birçok metaryel sadece anne sütünde bulunmaktadır. Ebevenler çocukların aşı zamanlarına dikkat etmeli ve bebeğin beslenmesine çok dikkat etmelilerdir. Ayrıca yeni doğan bir bebek 300 den fazla kemik ile doğar. Normal bir yetişkin insanda 240 civarı kemik sayısı bulunmaktadır. Çocuk gerekli, kemik kaynaşmasını sağlayana kadar çok dikkat edilmeli ve bebek ile yapılacak fiziksel aktivitelerde özellikle anneler emzirirken çok dikkatli olmalılar.
Bebek 6 ay olana kadar sadece anne sütü ile beslenmeli ve 6 aydan sonra takviye mamalarla beslenebilmektedir. Annelerin tabiki çocukların gelişimini tamamlayabilmeleri için 2 yaşına kadar anne sütünü kesmemeleri gerekmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.